• Wizyta w teatrze Banialuka
          • Wizyta w teatrze Banialuka

          • Mały Książę poprzez swój "barankowy portal" wciąga nas do swojej opowieści, w której poszukiwania przyjaźni i bliskości spotykają się z poważnym światem dorosłych. To opowieść o wychodzeniu z pudełka i burzeniu ścian między nami. O budowaniu więzi. O budowaniu z nich jeszcze czegoś innego. Bo może nieważne jest to, co zbudujemy, ale z kim? Mały Książę szuka w swoim życiu kogoś  takiego. A Ty?

            Nasi uczniowie weszli w ten świat podczas spektaklu. A po nim…. młodzi widzowie teatralni  mieli okazję zobaczyć teatr od kulis. Weszli na scenę teatralną, poznali teatralne zaplecze, pracownie krawieckie, plastyczne i stolarskie, dowiedzieli się jak powstają przedstawienia teatralne.  No i własnoręcznie mieli okazję pokierować pracą lalek. Warto poznawać pracę różnych teatrów. Na fotorelację zapraszamy na fb. 16.04.2024r.

        • Segregacja odpadów
          • Segregacja odpadów

          • Urząd Miasta Tychy kontynuuje kampanię ekologiczną pod hasłem „Gra w kolory -  Segreguj". W ramach podejmowanych działań zaprasza na spektakl – organizowany na terenie placówki -  pod tytułem „Kolorowe królestwo", którego autorem jest Teatr Trip Marcin Lieber z Katowic. W trakcie występu, którego widownia jest aktywnym uczestnikiem, w atrakcyjny sposób zaprezentowana jest najmłodszym tematyka postaw ekologicznych i segregacji odpadów. I w takim właśnie spektaklu miały możliwość uczestniczyć nasze najmłodsze klasy. Kampanię finansuje Urząd Miasta. 17.04.2024.

        • Erasmus - job shadowing
          • Erasmus - job shadowing

          • Wyjazd realizowany w ramach projektu „One team with STEAM” i finansowany ze środków Unii Europejskiej, to nie tylko nauka, ale przygoda z systemami edukacji innych państw. W ramach job shadowing kolejnych dwóch nauczycieli SP 18 odbyło ekologiczną podróż (bo samochodem, zwiedziwszy Tallin) do Finlandii. Helsinki, a potem szkoła partnerska w Kärsämäki. A w niej - poznanie szkoły, zwiedzanie pracowni, rozmowy o edukacji w Polsce i Finlandii. Brali udział w wielu lekcjach: techniki, angielskiego i historii. Pan Paweł Kubica przeprowadził lekcję historii Polski, a wspólny posiłek  przygotowano w pracowni gastronomicznej. Towarzyski mecz badmintona poprowadził pan Jacek Zacharko. Nasi nauczyciele w ramach job shadowing mieli także okazję wziąć udział w dniu otwartym w kompleksie szkół zawodowych YSAO w Lisalmi. Odwiedzili szkołę wspólnie z uczniami i nauczycielami ze szkoły w Kärsämäki. Tu mogli poznać specyfikę wielu zawodów, procesy dydaktyczne kierujące  edukacją na tych kierunkach – od gotowania zaczynając, przez obsługę tokarek, na operowaniu koparką skończywszy.  Nasi delegaci uczestniczyli w lekcjach wf, angielskiego, fińskiego oraz matematyki. Byli z wizytą w miejskiej bibliotece z młodszymi uczniami. Integracja międzynarodowa została zwieńczona podczas Dnia Czekolady, gdzie prym wiodły polskie Michałki i Ptasie Mleczko.

            To już kolejni nauczyciele uczestniczący w job shadowing. W marcu dwie nauczycielki miały możliwość obserwować pracę fińskiej szkoły w Kärsämäki, w której mieści się oddział przedszkolny, szkoła podstawowa (9 klas) oraz szkoła średnia i uczy się ponad 200 uczniów.

            Podejmując działania w ramach projektu „One team with STEAM” koordynatorka Erasmusa i nauczycielka języka niemieckiego wykorzystały wyjazd job shadowing do intensywnej pracy. Wspólnie z koordynatorką programu Erasmus+ w szkole TNMS w Lembach panią Iriną Robiczek - Kagerer planowały działania, które zostaną zrealizowane podczas kwietniowej mobilności uczniów SP 18 z Tychów w austriackiej szkole.

            Chętnie podzielimy się doświadczeniem i zainteresowane placówki oświatowe zachęcamy do kontaktu z koordynatorKami naszych programów Martą Kaczmarczyk i Moniką Szpilą.

        • Wikiteka "Tychy oczami dzieci"
          • Wikiteka "Tychy oczami dzieci"

          • Wikiteka - szkolny projekt społeczny - "Tychy oczami dzieci" .Projekt realizują uczniowie  klas 4-8 Szkoły Podstawowej nr 18 pod czujnym niejednym okiem pań bibliotekarek Magdaleny Krawczyk i Dominiki Dominiuk.
            Celem projektu jest udokumentowanie fotograficzne ulubionych miejsc w mieście. Powstałe fotografie posłużą do rozbudowy bazy zdjęć Wikimedia Commons. Uczniowie poznają techniki robienia zdjęć podczas warsztatów fotograficznych z panią fotograf z SalonFoto. Uczestnicy projektu poznają Wikipedię i Wikimedia Commons, licencje Creative Commons. Podumowaniem projektu będzie prezentacja prac podczas Święta Szkoły.

          • Interdyscyplinarny konkurs ....

          • W "Interdyscyplinarnym konkursie matematyczno- przyrodniczym dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych" braliśmy udział. Zmagania trzech zawodników Borysa i dwóch Stanisławów przyniosły III miejsce w klasyfikacji. Przyniosły również wiedzę, jak przyswajać wiedzę, jakie problemy mogą stanąć na edukacyjnej drodze i że warto korzystać z doświadczeń. Właśnie nabyliśmy kolejne. Miło, że uczniowie mają możliwość konfrontacji swej wiedzy w lekkim zderzeniu z uczniami innych szkół. Konkurs odbył się w III Liceum Ogólnokształcące w Tychach.

        •  Igrzyska Młodzieży Szkolnej
          • Igrzyska Młodzieży Szkolnej

          • Rozgrywki w siatkówkę dziewczat dostarczyły mnóstwa wrażeń. W Szkoła Podstawowa nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach odbył się 5 kwietnia miejski turniej o III Miejsce w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w siatkówkę dziewcząt. Rywalizowały ze sobą dwie szkoły SP18 i SP22 i obie szkoły wystawiły po dwie drużyny. W pierwszym meczu drużyna SP18 II pokonała SP 22 I (2:0), a w drugim meczu SP18 I zwyciężyła z SP 22 II również (2:0) W meczu o trzecie miejsce zwyciężyła SP 22 I, a cały turniej wygrała pierwsza drużyna SP 18, pokonując koleżanki z drugiej drużyny (2:0). Zapraszamy inne zkoły do rywalizacji ! Oto klasyfikacja turnieju:

            1m. SP18 I

            2m. SP18 II

            3m. SP22 I

            4m. SP22 II

        • III Eskulapiada Miejska
          • III Eskulapiada Miejska

          • III Eskulapiada zakończona. Współzawodnictwo uczniów szkół tyskich dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ratowania ludzkiego życia. Drużyna SP 18 w składzie: Natalia, Stasiu i Daniel zajęła  I miejsce! Uczniowie z 22 drużyn zmagali się w 5 konkurencjach. Były to: test z wiedzy, RKO, pozycja boczna ustalona, bieg na czas z rannym oraz test sprawnościowy. Zdali wszystkie śpiewająco

            Gratulujemy uczniom, gratulujemy i dziekujemy nauczycielce EDB p. Agnieszce Krasuskiej, która przygotowała uczniów do tego konkursu.

        • Kaligrafia
          • Kaligrafia

          • Kaligrafia to sztuka pięknego pisania, wywodząca się z czasów, kiedy to pióro i atrament były głównymi narzędziami do notowania. Dzisiaj kaligrafia to umiejętność ozdobnego zapisywania listów lub innych notek, gdzie każda litera i każdy znak są starannie i estetycznie napisane. To nie tylko umiejętność, ale również forma wyrażenia artystycznego. Kaligrafia nie tylko pozwala na tworzenie pięknych napisów, ale także rozwija zdolności manualne, koncentrację, cierpliwość oraz kreatywność. Jest wykorzystywana jako forma sztuki, dekoracji, w pisaniu zaproszeń, tworzeniu ręcznie pisanych notatek, a także w projektowaniu logo i znaków firmowych. Dzięki jej uniwersalności i estetycznemu oddziaływaniu kaligrafia pozostaje popularną i cenioną umiejętnością zarówno wśród artystów, jak i entuzjastów pięknego pisania. Konkurs kaligrafii zorganizowała pani Magdalena Krawczyk.

        • Akcja prewencyjna
          • Akcja prewencyjna

          • Nasze pierwszaki wzięły udział w akcji prewencyjnej „Ten obcy”, organizowanej przez Straż Miejską. Podczas prelekcji dzieci poznają zasady zachowania się w stosunku do osób obcych i nieznanych. Przy pomocy plansz poglądowych, które przedstawiają sytuacje mogące spowodować uprowadzenie dziecka lub zagrozić jego bezpieczeństwu, strażnicy tłumaczą jak się zachować. Prelegenci uczyli także jak wykręcić numer alarmowy 112 w telefonie komórkowym.

            Prelekcje to nie tylko opowiadanie, co się może wydarzyć. Przez cały czas trwania zajęć dzieci aktywnie w nich uczestniczą. Opowiadają zdarzenia, odpowiadają na pytania i sami je zadają. Zajęcia prowadzone są przez strażników, którzy posiadają wykształcenie pedagogiczne i cały program ściśle koordynowany jest z pedagogami szkolnymi, którzy bardzo sobie te zajęcia chwalą i uporczywie powtarzają: „ostrzeżeń nigdy za wiele”. Zjęcia realizowane są w ramach Programu profilaktyczno-wychowawczego.

        • Szkolne Koło Turystyczne
          • Szkolne Koło Turystyczne

          • ...działa w szkole prężnie i z pasją, zwłaszcza pasją pani Katarzyny Bochni. Wreszczie pojawiło sie słońce i można było zorganizować zajęcia w terenie. Start z Ustronia Zdrój, poprzez Równicę,  przez Beskidek do Ustronia Polany. Podczas wycieczki uczniowie doskonalili zdobyte podczas zajęć umiejętności takie jak: posługiwanie się kompasem, zapamiętywanie charakterystycznych miejsc, szczegółów podczas wycieczki, znajomość roślinności oraz występowanie zwierząt w danym terenie. Trasa dość wymagająca, ale sił starczyło nawet na turlanie się z górki. Pogoda i zapał dopisały, a w głowach już snujemy marzenia o kolejnej trasie.

        • Dzień Skarpetki "nie do pary"
          • Dzień Skarpetki "nie do pary"

          • Data 21 marca dla obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna – przypada na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom istotny składnik jądra komórkowego, nosiciel czynników dziedzicznych, zbudowany głównie z kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) w 21. parze w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej, zwany trisomią 21.

            W każdej komórce ciała powinny się znajdować 46 chromosomy (23 pary). Jeżeli chromosomów jest za dużo lub za mało, bądź brakuje fragmentu chromosomu, mówimy o aberracji chromosomowej. Zespół Downa jest przykładem aberracji chromosomowej, polegającej na obecności dodatkowego chromosomu 21. pary (zamiast dwóch występują trzy chromosomy).

            Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), aby budować świadomość na temat Zespołu Downa oraz tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.

            Relacja foto jak zwykle na naszym fb.

        • Mateusz Kusznierewicz
          • Mateusz Kusznierewicz

          • Z cyklu “Wielcy Mistrzowie Sportu” w SP 18.

            Z cyklu “Wielcy Mistrzowie Sportu” w Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach mieliśmy zaszczyt  gościć Mateusza Kusznierewicza. Był to kolejny sportowiec po Anicie Włodarczyk i  Robercie Korzeniowskim,  który zawitał w nasze progi. To kolejna osoba, która osiągnęła sukcesy na międzynarodowej arenie sportu i która teraz pomaga innym zbudować poczucie własnej wartości i pewności siebie. Podczas spotkania Wielki sportowiec na bazie swych doświadczeń starał się przekazać, jakie znaczenie mają wartości takie jak dyscyplina, determinacja, praca zespołowa, poświęcenie oraz szacunek dla siebie i innych. Rozmowa z panem Kusznierewiczem był fascynująca, ale i inspirująca, pozwoliła  lepiej poznać zarówno jego osiągnięcia sportowe, jak i filozofię życiową. Wspaniały kontakt naszego gościa z młodzieżą, lekkość narracji, swobodny sposób prowadzenia spotkania sprawiły, że uczniowie szybko przełamali dystans, łatwo nawiązali kontakt z rozmówcą. Pytania padające z sali zaspokoiły ciekawość  dotyczącą drogi  do sukcesu pana Kusznierewicza,  jego preferencji życiowych i zwykłych spraw – co lubi, czego unika, jak niweluje stres, czy ma talent do śpiewania.

            Dla najmłodszych przypomnienie: Mateusz Kusznierewicz to polski żeglarz sportowy, mistrz olimpijski i mistrz świata. Dwukrotny medalista olimpijski. Dwukrotny indywidualny mistrza świata w klasie Finn oraz w klasie Star. Pięciokrotny indywidualny mistrza Europy i wielokrotny zdobywca mistrzostw Polski. On właśnie u nas był.

            Na spotkanie przybyli również zaproszeni p.o. prezydenta Miasta Tychy Maciej Gramatyka, przedstawicielka MCO Anna Chorąży oraz przewodnicząca Rady Rodziców Anita Skapczyk.

            Dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom i pracownikom za zaangażowanie w organizację tego spotkania (wspanała scenografia z oryginalną łodzią zabraną chwilowo z Paprocan, śpiewy szantowe, tańce marynarskie, prezentacja umiejetności wiosłowania...itd...)

        • ERASMUS+ w trakcie
          • ERASMUS+ w trakcie

          • Nasz program w toku. Aktywnie przygotowujemy się do wyjazdu, podejmujemy działania zaplanowane do realizacji. W ramach job-shadowing dwóch nauczycieli odbyło wizytę w Austrii, obecnie dwóch poznaje pracę szkół w Finlandii, kolejnych dwóch odwiedzi Finlandię już wkrótce, aby przygotować tamtejsze szkoły i naszych uczniów do wyjazdu w ramach współpracy. Dla tych, którzy zakwalifikowali się do wyjazdu, zaplanowano dodatkowe zajęcia w języku niemieckim i języku angielskim poszerzające znajomość kultur, w kierunku krórych grupy uczniów z nauczycielami planują podążyć. Wszystkie nowości z planu Erasmusa znajdziecie na fb. W razie chęci nabycia wiedzy w kwestii organizacji zapraszamy do kontaktu z naszym koordynatorem.

        • Muzyka i obraz
          • Muzyka i obraz

          • "Muzyka i obraz" to motyw XXVI Rejonowego Konkursu Plastycznego. Uczennice naszej szkoły sięgnęły po laury. Bianka, Ola, Olha, Julia i Valeriia odebrały wyróżnienia w organizowanym przez MDK 2 Tychy konkursie. Przyszłe malarki przygotował do konkursu nauczyciel plastyki, a ich prace możecie oglądać na wystawie w domu kultury. W planie - wystawa w naszej szkole. Już wkrótce!

        • Siatkówka - eliminacje
          • Siatkówka - eliminacje

          • 11 marca odbyły się w naszej szkole turnieje eliminacyjne do rozgrywek w siatkówkę. Rywalizowali chłopcy klas piątych i szóstych, oraz dziewczęta klas siódmych i ósmych. Nasze reprezentacje awansowały do finału miejskiego. Klasyfikacja po turnieju:

            Chłopcy: 1. SP 18, 2. SP 40, 3. SP 19

            Dziewczęta: 1. SP 18, 2. SP 7, 3. SP 3, 4. SP 1

            Gratulujemy wszystkim zawodnikom, jesteśmy pod wrażeniem woli walki i umiejętności doskonalonych pod okiem trenerów. Organizatorem szkolnych mistrzostw tyskich szkół jest nasz nauczyciel Jarosław Przyłucki.

        • Spotkanie autorskie - Renata Piątkowska
          • Spotkanie autorskie - Renata Piątkowska

          • "Dzieci z Placu Trzech Krzyży" to przejmująca opowieść o małych uciekinierach z warszawskiego getta. Te dzielne dzieci dzięki odwadze i determinacji przeżyły okupację. Ich losy to jedna z nielicznych wojennych historii z pozytywnym zakończeniem. Warto i trzeba ocalić tę historię od zapomnienia. Warto się nią dzielić.

            I podzieliła się nią z nami autorka książki "Dzieci z Placu Trzech Krzyży" Pani Renata Piątkowska. Spotkanie autoskie pozwoliło poznać tez samą aktorke i jej przeżycia związane z tworzeniem lektury. Jak zwykle gościnne podwoje Mediateki stały dla nas otworem. Dziękujemy nauczycielom , który dbają o nasze gusta czytelnicze, ale i dbją o wychowanie w kulturze, poznawanie historii.

            Relacja foto na fb.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 18 im.Władysława Jagiełły w Tychach, ul.Fitelberga 8
      • 32 227 34 85
      • 605 301 802
      • ul.Fitelberga 8 43-100 Tychy Poland
      • Dyrektor: Elżbieta Golińska Wicedyrektorzy: Bożena Baraniec, Bożena Saczek
    • Logowanie