• ERASMUS GRECJA

    • W dniach 15-19 maja 2023r. 9 uczniów wraz z 3 nauczycielami naszej szkoły brało udział w mobilności do Grecji. Gościliśmy w Platon School Katerini, Ganochora. Podczas mobilności pracowaliśmy wspólnie z uczniami greckimi. Prezentowaliśmy swoje kraje, ciekawostki o nich, przybliżyliśmy tradycje i dziedzictwo kulturowe. Nie zabrakło także kilku słów o naszych miastach. Podczas zajęć w szkole mieliśmy lekcje kultury oraz programowania z greckimi nauczycielami. Były zajęcia projektowe STEAM. W mieszanych grupach pracowaliśmy nad skonstruowaniem robotów Lego Spike oraz Lego Mindstorm. Musieliśmy łączyć różne dziedziny nauki: matematyki, inżynierii, fizyki tak, aby nasze roboty działały. Spisaliśmy się na medal! W wyjazdach projektowych Erasmus+ dużą rolę odgrywa także poznanie dziedzictwa kulturowego danego kraju. My także mieliśmy tę możliwość podczas wycieczek towarzyszących naszej mobilności. Byliśmy na Meteorach tzw. wiszących klasztorach, wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO. Zobaczyliśmy także masyw Olimpu. Mogliśmy skonfrontować naszą wiedzę o mitologii i jednocześnie dowiedzieć się czegoś więcej. Dzisiaj Zeus, Olimp, Egeusz nie mają przed nami żadnych tajemnic. Byliśmy w Litochoro, wiosce u podnóża góry, przeszliśmy Wąwóz Enipeas i doszliśmy do pięknego wodospadu. Mieliśmy okazję zwiedzić zamek w Platamonas oraz samo miasteczko. W drodze powrotnej do kraju zwiedziliśmy także Saloniki – drugie co do wielkości i ważności miasto w Grecji. Takie imiona jak Aleksander Macedoński, Bucefał, pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Podróżowanie to także lokalne smaki: był grecki gyros, souvlaki, sałatka grecka, churrosy i oczywiście greckie lody. To było bardzo wartościowe przeżycie, które na zawsze zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy, że dzięki programowi Erasmus+ mogliśmy tego doświadczyć.

    • SPORTOWE PODSUMOWANIE ROKU

    • 14 czerwca 2023r. w Szkole Podstawowej nr 18 odbyło się sportowe podsumowanie roku szkolnego. Mimo kilkumiesięcznej przerwy, zawody dla uczniów tyskich szkół zostały wznowione pod egidą MCO Tychy.
      Na początku wystąpiły uczennice Szkoły Mistrzostwa Sportowego i zaprezentowały taniec przygotowany przez panią trenerkę klubu „D way of life”.
      Swój pokaz szermierczy z podopiecznymi przedstawił trener Jaromir Zaradny z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.
      Przez ostatnie miesiące szkoły rywalizowały między w zawodach międzyszkolnych, zdobywając punkty za poszczególne rozgrywki.
      Wśród szkół ponadpodstawowych, w klasyfikacji dziewcząt pierwsza trójka to:
      I miejsce – LO I
      II miejsce – ZS 1
      III miejsce – LO II
      w klasyfikacji chłopców szkół ponadpodstawowych
      I miejsce – ZS 1
      II miejsce – LO I
      III miejsce – ZS 4
      Wśród szkół podstawowych w roczniku 2010 i młodsi
      I miejsce – sp 17
      II miejsce – sp 10
      III miejsce – sp 18
      W rocznikach 2008-2009
      I miejsce – sp 19
      II miejsce – sp 1
      III miejsce – sp 18

      Wszystkich zaproszonych gości – władze MCO, dyrektorów rywalizujących placówek, nauczycieli przygotowujących drużyny oraz reprezentacje drużyn można było spotkać na uroczystej imprezie w Szkole Podstawowej nr 18. Po uroczystościach oficjalnych goście zaszczycili część kuluarową, gdzie można było podzielić się wrażeniami i skosztować pysznych wypieków. Całą wielomiesięczną imprezą zajmował się pan Jarosław Przyłucki – nauczyciel wychowania fizycznego z SP 18. To jego ciężka praca koordynatora zaowocowała spotkaniem wspaniałych sportowców i możliwością pokazania ich wysiłków zwieńczonych medalami, pucharami, dyplomami…….Dziękujemy wszystkim, którzy zrealizowali swą chęć pomocy przy projekcie.

       

    • KRĘĆ BEZPIECZNIE - PUCHAR ROWEROWEJ STOLICA POLSKI 2023

    • W czerwcu miasto Tychy bierze udział w kolejnej edycji rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023. Głównym założeniem projektu jest promocja aktywnego wypoczynku, turystyki rowerowej i jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu przyjaznego środowisku. W tym roku motywem przewodnim w Tychach jest bezpieczeństwo i nauka udzielania pierwszej pomocy. Akcja odbywa się pod hasłem „Kręć bezpiecznie”, a jej ambasadorem został Dariusz Batek, strażak Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach oraz Wicemistrz Świata i Wielokrotny Mistrz Polski w Kolarstwie Górskim, propagator aktywnego trybu życia.

      Tyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracyjni i rodzice mogą również, tak jak w poprzednich edycjach, dołączyć do akcji w kategorii tyskich szkół. Dzieci i młodzież, do wspólnego wykręcania kilometrów, mogą zachęcić zakłady pracy, w których pracują rodzice.

      Specjalne nagrody trafią nie tylko do szkoły, która zbierze najwięcej punktów, ale również do tej, która zaangażuje największą liczbę osób w rywalizacji o tytuł najaktywniejszej szkoły w Tychach. 

      Propagując zdrowy styl życia wracamy się z prośbą  aktywne korzystanie z aplikacji i kręcenie bezpiecznie, jak największej ilości kilometrów, na rzecz Tychów.  By wystartować, wystarczy pobrać darmową aplikację ze strony Aktywne Miasta, wybrać miasto Tychy oraz szkołę dla której zbieramy kilometry.

      Chwytajmy za karty rowerowe, za kierownice i przemierzajmy trasy tak wspaniale przygotowane dla mieszkańców naszego miasta.

       

    • ,,BOOK TOUR Z...BABĄ JADZIĄ Z PARTERU"

    • 5 czerwca 2023r. oficjalnie zakończyliśmy 5 edycję Międzyszkolnej Akcji Czytelniczej  „Book Tour z …Babą Jadzią z parteru”.  Akcja miała na celu rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci, poszerzanie kompetencji językowych, uczenia empatii i integrację bibliotek szkolnych. W tym roku szkolnym czytało z nami ponad 500 uczniów z 22 szkół podstawowych. Książka wędrowała pomiędzy szkołami w Tychach, Pszczynie i Katowicach.  Cieszymy się, że projekt organizowany przez p. Magdalenę Krawczyk cieszy się wiekim zainteresowaniem.

      Pani Magdalena we współpracy z bibliotekarzami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach zorganizowała  w Mediatece Międzyszkolny Piknik Literacki, na którym podsumowano tegoroczne działania i wręczono podziękowania, dyplomy oraz  nagrody za udział w akcji i konkursie plastycznym. Dzieci mogły bawić się pod czujnym okiem nauczycieli i wolontariuszy z SP 18 w Tychach, Technikum nr 2 w Tychach i TEB Edukacja w Tychach, którzy przygotowali dla nich wiele atrakcji.

      Imprezę integracyjna to podsumowanie działań promujących czytelnictwo najmłodszych uczniów w roku szkolnym 2022/2023, propagowanie spotkań z autorami literatury dziecięcej, pokaz spektrum działań w tym cyklu poszczególnych szkół z Miasta Tychy, Pszczyny i Katowic. Dzięki współpracy z plastykiem stworzono LOGO programu. Dzięki pozyskanemu wsparciu zostały zakupione koszulki z logo szkoły dla wolontariuszy działających z ramienia placówki, nagrody dla uczniów biorących udział w konkursach tematycznych oraz materiały do działań podczas pikniku – zabaw literackich, gier i quizów dla dzieci. Powstała pokonkursowa wystawa prac plastycznych. Pozyskanie sponsorów
      i współpraca z nimi zaowocowała dostawą napoi chłodzących dla uczniów. Współpraca ze szkołami średnimi, to doświadczenie pracy wolontariackiej i dobra praktyka dla uczniów szkoły. Dzięki współpracy z MCK i użyczonym namiotom w ramach promocji działań miasta impreza mogła odbyć się na terenie zielonym Mediateki,  która i tym razem uchyliła nam swe podwoje. Serdeczne podziękowania za ogrom działań, za koordynowanie programem
      i aktywizowanie wielu uczniów i nauczycieli, dzięki którym tworzy się zintegrowana społeczność szkolna.

      Dziękujemy sponsorom, którzy włączyli się do organizacji przedsięwzięcia:

      – Panu Damianowi Piórko (Dyrektor Zarządzający CVGS w Tychach),
      – Firmie MASPEX EKOLAND w Tychach,
      – Pani Małgorzacie Król ( Dyrektor MCK w Tychach)
      – Panu Tomaszowi Olszonowiczowi,
      – Panu Marcinowi Wasilkowskiemu.

    • ŁAP SŁOŃCE Z GŁOWĄ

    • W dniu 15 maja 2023 r. na terenie województwa śląskiego rozpoczęła się akcja informacyjna pt.,,Łap słońce głową, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat bezpiecznego korzystania z promieni słonecznych. Zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy, niewielkie ilości promieniowania UV są korzystne dla zdrowia i odgrywają istotną rolę w wytwarzaniu witaminy D, jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory skóry, w tym ponad 3700 zachorowań na czerniaka, ale aż 80% chorych umiera z tego powodu. Stosując podstawowe zasady ochrony, można zminimalizować szkodliwy wpływ promieniowania na skórę i cały organizm. Dba tak o nas Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach.

    • ERASMUS +

    • W dniach od 17 kwietnia do 21 kwietnia  czterech nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 18 realizowało Job Shadowing szkolnego projektu  „One Team with STEAM (Jeden zespół – wiele nauk  – wspólny cel), który odbył się w ramach programu Erasmus+. Nauczyciele odwiedzili dwie szkoły w Szwecji Mellanhedsskolan i Munkhatteskolan w Malmo, w których mieli okazję przyjrzeć się pracy w szwedzkiej szkole oraz porozmawiać z uczącymi w nich nauczycielami i uczniami.
      W trakcie wizyty uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, zwiedzali pracownie: techniczne, plastyczne oraz muzyczne. Oglądali wyposażenie, spotykali się z nauczycielami szkół partnerskich i podejmowali tematy programów nauczania, metod kształcenia oraz systemu oceniania. W pierwszym dniu wizyty gospodarze zaprosili gości na wspólne wyjście, zwane fika do kawiarni, gdzie poznawali tradycyjne szwedzkie desery, podczas rozmów poznawali kulturę i tradycje mieszkańców Szwecji. Popołudniami odbywała się realizacja programu kulturowego, który jest integralną częścią wyjazdów. Nauczyciele i pracownicy organizacji UE Mobility Sverige, która gościła przyjezdnych zwiedzili wspólnie Malmo, Kopenhagę oraz Lund.
      Korzyści z uczestnictwa w programie to wymiana informacji i wiedzy z nauczycielami ze Szwecji, porównanie metod kształcenia w Polsce i Szwecji,  pogłębienie znajomości specyfiki nauczanego przedmiotu i mechanizmów rządzących światem pracy.
      Obserwacja pracy szwedzkich koleżanek i kolegów po fachu przyniosła korzyści w postaci szerszych horyzontów i  sposobu myślenia wobec odmiennego systemu edukacji. Uzyskanie nowego spojrzenia na programy i metody nauczania ma wpłynąć na udoskonalenie i zweryfikowanie dotychczas stosowanych technik nauczania, wdrożenie innowacyjnych metod nauczania, gdzie szczególny nacisk kładziony jest na pracę zespołową. Jeśli jakieś poznane dobre praktyki i rozwiązania mogą stać się inspiracją dla pracy naszych nauczycieli, będzie to wartość dodana.
      Szwedzka szkoła jest bardzo dobrze dofinansowana przez rząd oraz miasto. Wszystkie sprzęty i pomoce dydaktyczne są zapewnione szkole przez odpowiednik naszego MEiN. W odwiedzanych szkołach wszystkie przerwy uczniowie spędzają na podwórku, kierując się zasadą, że pogoda jest zawsze, trzeba tylko dostosować do niej ubiór. Uczniowie nie otrzymują ocen w postaci stopnia, a ocenę kształtującą.  Na koniec cyklu edukacyjnego, tak jak nasi uczniowie zdają egzamin państwowy. Każdy uczeń ma swojego iPada zapewnionego przez szkołę. Klasy są dość liczne, około 30 osobowe, a na niektóre zajęcia uczniowie dzielą się na grupy. Każde dziecko z dysfunkcją ma swojego asystenta, który go nadzoruje i wspiera.
      Zaskakująca i godna podziwu jest wielokulturowość społeczeństwa ale i wszechobecna tolerancja. Otwartość i życzliwość nauczycieli w stosunku do siebie oraz nauczycieli w stosunku do uczniów. Jedni i drudzy zwracają się do siebie po imieniu.
      Samorząd miejski bardzo wspiera działalność szkół w Szwecji. Dyrektorzy współpracują z pięcioma podstawowych działami oświatowymi w mieście, w tym z działem prawny. Etat nauczyciela wynosi 35 godzin, na co składają się 22 godziny „przy tablicy”. Reszta to czas na przygotowanie się do zajęć oraz zastępstwa doraźne. Nauczyciele przeznaczają jeszcze 10 godzin na pracę w domu. Obecnie zawód nauczyciela w Szwecji jest zawodem dobrze płatnym i prestiżowym. Czego życzymy polskim nauczycielom.

    • KONKURS ,,MUZYKA I OBRAZ'

    • W XXV Rejonowym Konkursie Plastycznym ” Muzyka i obraz ” organizowanym przez MDK nr2  w Tychach nasze uczennice zdobyły : nagrodę Karina Poranek,  wyróżnienie Olha Savenko,   Milena Słomian kwalifikację do wystawy. Gratulacje .

      Uczennice pracują pod okiem naszego plastyka pana Adama Niesyto

    • KONKURS RECYTATORSKI

    • 26 kwietnia 2023

       

      „W RODZINNYM KRĘGU”

      Po przerwie spowodowanej pandemią, 26 kwietnia nasza szkoła powróciła do organizacji międzyszkolnego konkursu recytatorskiego klas 1-3. W tym roku uczniowie zaprezentowali wiersze o tematyce rodzinnej. Do konkursu zgłosiło się 12 szkół tyskich. Oceną recytacji zajęło się jury w składzie doświadczonych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz redaktora naczelnego tygodnika „Twoje Tychy”:
      – Maria Janik
      – Bożena Witek
      – Małgorzata Kozub
      – Wojciech Wieczorek
      Wszystkim zwycięzcom konkursu gratulujemy, uczestnikom dziękujemy za udział. Podziękowania składamy także rodzicom, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia sponsorując nagrody i przygotowując słodki poczęstunek.

    • MARATON MATEMATYCZNY

    • 21 kwietnia 2023

      W kwietniu w progi SP 17 zawitali tyscy czwartoklasiści. Trzyosobowe drużyny rywalizowały w Międzyszkolnym Konkursie Maraton Matematyczny.  Jak przystało na maraton, zmagania konkursowe były długie, wyczerpujące i bardzo emocjonujące. Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy matematycznej rozwiązując zadania tekstowe, logiczne i praktyczne. W przerwie mieli okazję zwiedzić  szkołę, nawiązać nowe znajomości. Uczniowie naszej szkoły : Igor Sławiński, Michał Grzywacz i Hania Matuszek z klasy 4b zajęli III miejsce w międzyszkolnym konkursie. Przygotowała ich Pani Monika Czech. Gratulacje ! Życzymy wszystkim sukcesów.

    • WIELKANOC

    • 6 kwietnia 2023

    • PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

    • Na każdym etapie udzielania pierwszej pomocy rozważ wezwanie zespołu ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112.

      30 i 31 marca uczniowie klas 5 i 6 spotkali się z przedstawicielami Straży Miejskiej w Tychach i uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy. Jesteśmy więc przygotowani – powtórzyliśmy, nauczyliśmy się.

      A na relację foto zapraszamy na fb

    • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

    • 30 marca 2023

       

      2 kwietnia każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem akcji jest podnoszenie społecznej świadomości na temat osób z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, a charakterystycznym motywem tego dnia jest kolor niebieski. W dniu 2 kwietnia każdy może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem poprzez: oświetlenie domu na niebiesko; nałożenie ubrania w kolorze niebieskim; dodania niebieskiej żarówki lub puzzla do swego profilu na facebooku lub strony internetowej. Jak co roku, przygotowaliśmy w szkole wiele działań przybliżających tematykę. Czytajcie o tym na naszym fb. Nasze zaangażowanie może wiele zmienić w tym temacie. Bądźmy razem w  Światowym Dniu Świadomości Autyzmu !!!!!!

    • NIE BĄDŹ ATRAKCYJNY DLA KLESZCZY

    • 28 marca 2023

       

      Sezonowa aktywność kleszczy rozpoczyna się, w zależności od temperatury, w końcu marca i trwa
      zazwyczaj do listopada. Jeszcze jakiś czas temu kleszcze można było spotkać wyłącznie na wilgotnych, porośniętych gęstą trawą łąkach lub w lasach. Obecnie jednak pajęczaki pojawiają się nawet w przydomowych ogródkach, miejskich parkach lub placach zabaw. Najskuteczniejszą ochroną przed ukłuciem przez kleszcza jest przestrzeganie kluczowych zasad, takich jak: ubieranie odpowiedniej odzieży, stosowanie repelentów, obserwacja ciała po powrocie z miejsc narażenia na  kontakt z kleszczami. W momencie zaobserwowania kleszcza w skórze, należy szybko i prawidłowo usunąć go z powierzchni ciała. Ze względu na wzrost liczebności kleszczy oraz zwiększenie się obszarów ich występowania bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych, ponieważ nigdy nie można być pewnym, że unikniemy pokłucia przez kleszcze.

    • TYDZIEŃ POLSKICH BAJEK

    • 14 marca 2023

      Uczniowie klasy 1a wraz z grupą świetlicową zakończyli swoje działania w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bajek Polskich, którego pomysłodawcą jest pani Marta Murawska.

      Przez pięć dni dzieci poznawały polskie bajki: Reksia, Bolka i Lolka, Pomysłowego Dobromira, Misia Uszatka i Kota Filemona. Uczniowie z zafascynowaniem oglądali bajki, które w przeszłości bawiły ich rodziców, dyskutowali o poznanych bohaterach i tworzyli prace plastyczne. W piątek całą grupą wybraliśmy się do Mediateki na projekcję bajek, którą przygotowali dla nas pracownicy MBP.  Dodatkową atrakcją wyprawy był przejazd komunikacją miejską i rozpoznawanie charakterystycznych obiektów miejskich zza szyby autobusów.

      Szkolnym koordynatorem projektu była p. Magdalena Krawczyk, z którą współpracowali p. Dominika Dominiuk, p. Izabela Orszulik i p. Wojciech Żółkiewicz.

    • PRÓBNY EGZAMIN

    • ŚWIADOMY ZAWÓD - KLUCZ DO SUKCESU

    • 8 marca 2023

      Miło nam poinformować, że drugi rok z rzędu zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów projektu pt. ,,Świadomy zawód – klucz do sukcesu” w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wydarzenie to ma za zadanie wspomóc uczniów kończących szkołę podstawową w wyborze dalszej ścieżki edukacji. Z tej okazji wszyscy uczniowie klas ósmych udali się na wydarzenie oraz dni otwarte, które odbyły się w Zespole Szkół nr 5 w Tychach. Na wydarzeniu zostały wystawione stanowiska firm zarówno z Tychów, jak również firm międzynarodowych, których przedstawiciele chętnie opowiadali o profesjach w ich zakładach pracy.  Wiele szkół prezentowało swój dorobek,  uczniowie i nauczyciele zachęcali, agitowali, barwnie opowiadali o swych placówkach. Można było poczęstować się też wyrobami cukierniczymi, zrobić fryzurę, czy makijaż. Wystawy sztuk plastycznych ubarwiały scenerię, a  charakteryzacja bajkowych postaci przyciągała wzrok. Dzień otwarty szkoły mieliśmy możliwość spędzać w towarzystwie naszych absolwentów-przewodników. Bardzo było to miłe. Duże wrażenie zrobiły na uczniach nowocześnie urządzone warsztaty szkolne. Serdecznie dziękujemy za miłe i merytoryczne przyjęcie wszystkim organizatorom.

    • #ROZMAWIAJ#REAGUJ#

    • 28 lutego 2023

      Szanowni Państwo,

      Pragniemy zapoznać Państwa z kampanią społeczną pt.: „#Rozmawiaj#Reaguj”, przygotowanej przez Państwową Komisję do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich. Z Pierwszego Raportu PKDP wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ubiegłych latach najczęściej były dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat. W okresie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego. Najczęściej samo dziecko ujawnia informację, borykając się często z brakiem zaufania dorosłych, pretensjami, negatywną oceną swojego zachowania. A przecież czyn zabroniony popełnił dorosły. On jest winny i odpowiedzialny za to co się stało, za każdy akt skrzywdzenia dziecka. To nigdy nie jest wina dziecka.
      Państwowej Komisji zależy na tym, aby ten przekaz zapisał się w społecznej świadomości. Zdaniem jej członków, należy w większym stopniu zwrócić uwagę na dziecko, płynące od niego sygnały i nie lekceważenie tego co jest przez nie zgłaszane. Celem jest jak najszybsza pomoc tym, które zostały skrzywdzone.
      Kampania jest skierowana do wszystkich obywateli, w szczególności do opiekunów dzieci i młodzieży. Jej zadaniem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie omawianego tematu i wskazanie odpowiednich wzorców zachowań w stosunku do dzieci, które często niewerbalnie sygnalizują, że zostały skrzywdzone.

    • SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAŁGORZATĄ STRĘKOWSKĄ-ZARĘBĄ

    • 25 lutego 2023

      Uczniowie klasy 4b wybrali się do tyskiej Mediateki na spotkanie z Małgorzatą Strękowską-Zarębą. Autorka dzieliła się z młodzieżą wiedzą na temat pisania książek, czerpania pomysłów i roli ilustracji w książce. Spotkanie przeplatane było zagadkami z bajek, legend i baśni, które uczestnikom powinny być doskonale znane. Wiele radości sprawiło dzieciom słuchanie fragmentów książek pisarki. Pełni radości ze zdobytego autografu i chęci do czytania mogliśmy wrócić do szkoły. A wszystko to zorganizowała nieoceniona pani Magdalena Krawczyk.

    • ROCZNICA 24.02.2022

    • 24 lutego 2022 r. niechlubnie zapisał się na kartach historii. Jest to dzień inwazji Rosji na Ukrainę?

      Chcielibyśmy przybliżyć naszym uczniom piękno Ukrainy, która od roku zmaga się z wojną na swoim terytorium. Zapraszamy Was do obejrzenia prac, wykonanych w ubiegłym roku szkolnym przez naszych obecnych ósmoklasistów. Dzięki uprzejmości mamy jednego z naszych uczniów (Галинка Лаврук dziękujemy) możecie także zobaczyć z bliska, czym jest ukraińska wyszywanka

      ??

    • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOTA 17.02.

    • 17 lutego 2023

      17 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała„Kocią Olimpiadę” czyli konkurs, w którym uczestnicy musieli przygotować POMPON KOTA lub KOTA Z MASY SOLNEJ. Po dostarczeniu pracy plastycznej należało wykonać kartę pracy. Tutaj na śmiałków czekały trudne labirynty, zagadki matematyczne, czy zadania sprawdzające spostrzegawczość. Udział w konkursie wzięło 27 uczniów z klas 1-3.
      Komisja oceniła wszystkie dostarczone kociaki wraz z kartami pracy i wyłoniła zwycięzców.
      I miejsce – Franek Ziębiec i Ala Głąb
      II miejsce – Piotrek Pacanowski
      III miejsce – Hania Wróbel
      Wyróżnienie – Natan Kwiatkowski
      Gratulujemy i zapraszamy wszystkich uczestników do biblioteki szkolnej po odbiór nagród i dyplomów.
      Już dzisiaj można było zobaczyć w bibliotece wszystkie prace dzieci. Wystawę można oglądać do czwartku 23 lutego. Dodatkowo na przerwie dla dzieci z klas 1-3 można posłuchać bajek czytanych przez starszych uczniów.

    • ROBERT KORZENIOWSKI

    • 15 lutego 2023

       

      Mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Mistrza Olimpijskiego Pana ROBERTA KORZENIOWSKIEGO. Spotkanie ze znanym sportowcem to punkt programu wyborczego przewodniczącej Samorządu Szkolnego Zuzanny Zamasz, który został zrealizowany 14 lutego br. Uczennica przeprowadziła również krótki wywiad, który ujawnił nieskrywane, a dziś ujawnione fakty z życia zawodowego i prywatnego sportowca. Mistrz olimpijski zbierał laury nie tylko w dziedzinie sportu, był również olimpijczykiem w konkursach przedmiotowych z historii, czy języka rosyjskiego. Jeden z najlepszych polskich lekkoatletów to czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym, trzykrotny mistrza świata, dwukrotny mistrza Europy. Obecnie – trener kadry olimpijskiej, założyciel i  działacz swojej Fundacji współpracującej z samorządami, klubami i związkami sportowymi oraz stowarzyszeniami, którym bliska jest realizacja misji wychowania poprzez sport.

      Zaszczytem było spotkanie z osobą, która może być idolem każdego z nas. Nasz gość oddał sportowi serce, a swoim zaangażowaniem pokazuje, jak wiele można osiągnąć w jednej dziedzinie. I tylko on wie ile trzeba poświęcić, ile stracić, ile przełożyć na później. Fascynacja idolem sprawia, że młode osoby kształtują swój charakter, mają w kimś oparcie, szukają wskazówek jak radzić sobie z problemami. Jest wzorem dla wielu młodych ludzi, a wielu jeszcze będzie inspirować się jego postawą sportowca, mistrza, człowieka.

      Spotkanie z panem Korzeniowskim to kontynuacja cyklu spotkań uczniów ze znanymi sportowcami. Przypomnijmy, że w 2018r. gościliśmy panią Anitę Włodarczyk, a mamy w planie następne spotkania. Zapraszamy do Szkoły Podstawowej nr 18 w Tychach.

    • ERASMUS – NOWY? STARY?

    • Znów ruszamy z kolejnym projektem Erasmusa!!!!!!!!

      Ale najpierw odbyło się w naszej szkole spotkanie podsumowujące nasz trzyletni (2019-2022) projekt w programie Erasmus+ „Steam with S.T.E.A.M”.
      Serdecznie dziękujemy przybyłym na spotkanie Dyrektorom i Nauczycielom tyskich szkół podstawowych. Spotkanie było znakomitą okazją do międzyszkolnej wymiany doświadczeń.
      Coś się kończy, coś zaczyna… ? Przed nami nowe wyzwania, więc śledźcie uważnie nasze poczynania.
       
      Więcej o projekcie można zobaczyć tutaj ???
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 18 im.Władysława Jagiełły w Tychach, ul.Fitelberga 8
      • 32 227 34 85
      • 605 301 802
      • ul.Fitelberga 8 43-100 Tychy Poland
      • Dyrektor: Elżbieta Golińska Wicedyrektorzy: Bożena Baraniec, Bożena Saczek
    • Logowanie