• Akcja prewencyjna
          • Akcja prewencyjna

          • Nasze pierwszaki wzięły udział w akcji prewencyjnej „Ten obcy”, organizowanej przez Straż Miejską. Podczas prelekcji dzieci poznają zasady zachowania się w stosunku do osób obcych i nieznanych. Przy pomocy plansz poglądowych, które przedstawiają sytuacje mogące spowodować uprowadzenie dziecka lub zagrozić jego bezpieczeństwu, strażnicy tłumaczą jak się zachować. Prelegenci uczyli także jak wykręcić numer alarmowy 112 w telefonie komórkowym.

            Prelekcje to nie tylko opowiadanie, co się może wydarzyć. Przez cały czas trwania zajęć dzieci aktywnie w nich uczestniczą. Opowiadają zdarzenia, odpowiadają na pytania i sami je zadają. Zajęcia prowadzone są przez strażników, którzy posiadają wykształcenie pedagogiczne i cały program ściśle koordynowany jest z pedagogami szkolnymi, którzy bardzo sobie te zajęcia chwalą i uporczywie powtarzają: „ostrzeżeń nigdy za wiele”. Zjęcia realizowane są w ramach Programu profilaktyczno-wychowawczego.

        • Szkolne Koło Turystyczne
          • Szkolne Koło Turystyczne

          • ...działa w szkole prężnie i z pasją, zwłaszcza pasją pani Katarzyny Bochni. Wreszczie pojawiło sie słońce i można było zorganizować zajęcia w terenie. Start z Ustronia Zdrój, poprzez Równicę,  przez Beskidek do Ustronia Polany. Podczas wycieczki uczniowie doskonalili zdobyte podczas zajęć umiejętności takie jak: posługiwanie się kompasem, zapamiętywanie charakterystycznych miejsc, szczegółów podczas wycieczki, znajomość roślinności oraz występowanie zwierząt w danym terenie. Trasa dość wymagająca, ale sił starczyło nawet na turlanie się z górki. Pogoda i zapał dopisały, a w głowach już snujemy marzenia o kolejnej trasie.

        • Dzień Skarpetki "nie do pary"
          • Dzień Skarpetki "nie do pary"

          • Data 21 marca dla obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna – przypada na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom istotny składnik jądra komórkowego, nosiciel czynników dziedzicznych, zbudowany głównie z kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) w 21. parze w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej, zwany trisomią 21.

            W każdej komórce ciała powinny się znajdować 46 chromosomy (23 pary). Jeżeli chromosomów jest za dużo lub za mało, bądź brakuje fragmentu chromosomu, mówimy o aberracji chromosomowej. Zespół Downa jest przykładem aberracji chromosomowej, polegającej na obecności dodatkowego chromosomu 21. pary (zamiast dwóch występują trzy chromosomy).

            Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), aby budować świadomość na temat Zespołu Downa oraz tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.

            Relacja foto jak zwykle na naszym fb.

        • Mateusz Kusznierewicz
          • Mateusz Kusznierewicz

          • Z cyklu “Wielcy Mistrzowie Sportu” w SP 18.

            Z cyklu “Wielcy Mistrzowie Sportu” w Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach mieliśmy zaszczyt  gościć Mateusza Kusznierewicza. Był to kolejny sportowiec po Anicie Włodarczyk i  Robercie Korzeniowskim,  który zawitał w nasze progi. To kolejna osoba, która osiągnęła sukcesy na międzynarodowej arenie sportu i która teraz pomaga innym zbudować poczucie własnej wartości i pewności siebie. Podczas spotkania Wielki sportowiec na bazie swych doświadczeń starał się przekazać, jakie znaczenie mają wartości takie jak dyscyplina, determinacja, praca zespołowa, poświęcenie oraz szacunek dla siebie i innych. Rozmowa z panem Kusznierewiczem był fascynująca, ale i inspirująca, pozwoliła  lepiej poznać zarówno jego osiągnięcia sportowe, jak i filozofię życiową. Wspaniały kontakt naszego gościa z młodzieżą, lekkość narracji, swobodny sposób prowadzenia spotkania sprawiły, że uczniowie szybko przełamali dystans, łatwo nawiązali kontakt z rozmówcą. Pytania padające z sali zaspokoiły ciekawość  dotyczącą drogi  do sukcesu pana Kusznierewicza,  jego preferencji życiowych i zwykłych spraw – co lubi, czego unika, jak niweluje stres, czy ma talent do śpiewania.

            Dla najmłodszych przypomnienie: Mateusz Kusznierewicz to polski żeglarz sportowy, mistrz olimpijski i mistrz świata. Dwukrotny medalista olimpijski. Dwukrotny indywidualny mistrza świata w klasie Finn oraz w klasie Star. Pięciokrotny indywidualny mistrza Europy i wielokrotny zdobywca mistrzostw Polski. On właśnie u nas był.

            Na spotkanie przybyli również zaproszeni p.o. prezydenta Miasta Tychy Maciej Gramatyka, przedstawicielka MCO Anna Chorąży oraz przewodnicząca Rady Rodziców Anita Skapczyk.

            Dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom i pracownikom za zaangażowanie w organizację tego spotkania (wspanała scenografia z oryginalną łodzią zabraną chwilowo z Paprocan, śpiewy szantowe, tańce marynarskie, prezentacja umiejetności wiosłowania...itd...)

        • ERASMUS+ w trakcie
          • ERASMUS+ w trakcie

          • Nasz program w toku. Aktywnie przygotowujemy się do wyjazdu, podejmujemy działania zaplanowane do realizacji. W ramach job-shadowing dwóch nauczycieli odbyło wizytę w Austrii, obecnie dwóch poznaje pracę szkół w Finlandii, kolejnych dwóch odwiedzi Finlandię już wkrótce, aby przygotować tamtejsze szkoły i naszych uczniów do wyjazdu w ramach współpracy. Dla tych, którzy zakwalifikowali się do wyjazdu, zaplanowano dodatkowe zajęcia w języku niemieckim i języku angielskim poszerzające znajomość kultur, w kierunku krórych grupy uczniów z nauczycielami planują podążyć. Wszystkie nowości z planu Erasmusa znajdziecie na fb. W razie chęci nabycia wiedzy w kwestii organizacji zapraszamy do kontaktu z naszym koordynatorem.

        • Muzyka i obraz
          • Muzyka i obraz

          • "Muzyka i obraz" to motyw XXVI Rejonowego Konkursu Plastycznego. Uczennice naszej szkoły sięgnęły po laury. Bianka, Ola, Olha, Julia i Valeriia odebrały wyróżnienia w organizowanym przez MDK 2 Tychy konkursie. Przyszłe malarki przygotował do konkursu nauczyciel plastyki, a ich prace możecie oglądać na wystawie w domu kultury. W planie - wystawa w naszej szkole. Już wkrótce!

        • Siatkówka - eliminacje
          • Siatkówka - eliminacje

          • 11 marca odbyły się w naszej szkole turnieje eliminacyjne do rozgrywek w siatkówkę. Rywalizowali chłopcy klas piątych i szóstych, oraz dziewczęta klas siódmych i ósmych. Nasze reprezentacje awansowały do finału miejskiego. Klasyfikacja po turnieju:

            Chłopcy: 1. SP 18, 2. SP 40, 3. SP 19

            Dziewczęta: 1. SP 18, 2. SP 7, 3. SP 3, 4. SP 1

            Gratulujemy wszystkim zawodnikom, jesteśmy pod wrażeniem woli walki i umiejętności doskonalonych pod okiem trenerów. Organizatorem szkolnych mistrzostw tyskich szkół jest nasz nauczyciel Jarosław Przyłucki.

        • Spotkanie autorskie - Renata Piątkowska
          • Spotkanie autorskie - Renata Piątkowska

          • "Dzieci z Placu Trzech Krzyży" to przejmująca opowieść o małych uciekinierach z warszawskiego getta. Te dzielne dzieci dzięki odwadze i determinacji przeżyły okupację. Ich losy to jedna z nielicznych wojennych historii z pozytywnym zakończeniem. Warto i trzeba ocalić tę historię od zapomnienia. Warto się nią dzielić.

            I podzieliła się nią z nami autorka książki "Dzieci z Placu Trzech Krzyży" Pani Renata Piątkowska. Spotkanie autoskie pozwoliło poznać tez samą aktorke i jej przeżycia związane z tworzeniem lektury. Jak zwykle gościnne podwoje Mediateki stały dla nas otworem. Dziękujemy nauczycielom , który dbają o nasze gusta czytelnicze, ale i dbją o wychowanie w kulturze, poznawanie historii.

            Relacja foto na fb.

        • Biblioteka z językiem angielskim
          • Biblioteka z językiem angielskim

          • Dzięki środkom z z Rady Rodziców zasoby naszej szkolnej biblioteki wzbogaciły się o nowe czytelnicze propozycje, tym razem w języku angielskim. Najmłodsi czytelnicy znajdą dla siebie książeczki interaktywne, sensoryczne oraz dźwiękowe. To nie tylko dobra zabawa, która angażuje zmysły dotyku i wzroku dziecka, a tym samym stymuluje prawidłowy rozwój mózgu. To doskonała okazja do nauki języka angielskiego już od najmłodszych lat. Wśród nowości znalazły się również książki obejmujące swoją tematyką różne zainteresowania dzieci (historia, biologia, matematyka, geografia). Uczniowie ze starszych klas mogą sprawdzić swoje językowe umiejętności sięgając po opowiadania, komiksy czy też pozycje dotyczące kultury i tradycji krajów anglojęzycznych.

        • Historia Rzemiosła Tyskiego
          • Historia Rzemiosła Tyskiego

          • Małe i średnie zakłady rzemieślnicze obok działalności gospodarczej tradycyjnie zajmują się szkoleniem uczniów. Nauka zawodu składa się z dwóch integralnych, równolegle realizowanych części; praktycznej zorganizowanej w zakładzie rzemieślniczym i teoretycznej zorganizowanej w szkole branżowej.

            Celem nauki zawodu jest opanowanie przez ucznia – młodocianego pracownika umiejętności praktycznych i teoretycznych w zawodzie i potwierdzenie ich dowodem kwalifikacji zawodowych w drodze przystąpienia do egzaminu czeladniczego. Świadectwo czeladnicze umożliwia absolwentowi zatrudnienie na stanowisku wymagającym kwalifikacji zawodowych na tzw. pierwszym poziomieEgzaminy czeladnicze przeprowadzają komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.

            W Cechu Rzemiosł Różnych w Tychach na wystawie "Historia Rzemiosła Tyskiego" byli nasi uczniowie klas VIII. Tu też przedstawiciele tyskich firm prezentowali różne zawody do zdobycia po ukończeniu szkoły branżowej: piekarz, kominiarz, fryzjer, mechanik, elektryk samochodowy oraz stolarz. Relacja na naszym fb.

        • Warsztaty w OBI
          • Warsztaty w OBI

          • Wiosna zakradła się do nas niespodziewanie, więc podjęliśmy tę rękawicę.  Uczniowie klasy 1a skorzystali z warsztatów ogrodniczych organizoanych  w OBI skorzystali uczniowie klasy 1a. Uczyli się rozróżniania gatunków roślin i budowania dl nich podłoża do zycia. Wypełnione ziemią doniczki zostały pięknie ozdobione, a następnie obsiane nasionami roślin. Mali ogrodnicy najchętniej wybierali bazylię, szczypiorek, rukolę, kocią trawę lub owies. Wszystkie doniczki zostały zabrane do domu. iekawe, czy zbiory będą takie dobre, jak zaplanowano. A wiosna tuż tuż.....

        • Światowy Dzień Tenisa
          • Światowy Dzień Tenisa

          • Jest to okazja do przypomnienia, że w naszej szkole od wielu lat realizowany jest program "TENIS 10". Zajęcia prowdzą pani Ewa Mateja i pan Jacek Zacharko. Objęte są nim klasy I - III.

            ,,Tenis 10” to program, który jest częścią ogólnoświatowej inicjatywy „Play and Stay” zainaugurowanej w 2007 roku przez Międzynarodową Federację Tenisową. Program ma na celu promocję tenisa wśród najmłodszych, adresowany do dzieci w wieku 6-10 lat. Jego ideą jest zaprezentowanie tenisa jako dyscypliny atrakcyjnej i łatwej do nauczenia, dzięki odpowiednio dostosowanemu sprzętowi, w który placówki zostły wyposażone.

            Dzięki nowej metodyce tenis stał się łatwy do nauczenia, atrakcyjny i kolorowy.
            „Tenis 10” to przede wszystkim atrakcyjna forma zabawy dla wszystkich dzieci.

            Hasła programu:

            • Tenis jest łatwy, przyjemny i zdrowy
            • Serwuj, graj i zdobywaj punkty od pierwszego dnia
            • Wolniejsze piłki, mniejsze korty, łatwiejsza gra
            • Wolniejsze piłki, mniejsze korty, lepsi juniorzy
            • Tenis to sport dla wszystkich
            • Graj w tenisa od pierwszego dnia
            • Graj w tenisa, bądź zdrowy.

             

        • "Nie dajmy zginąć poległym..."
          • "Nie dajmy zginąć poległym..."


          • 1 marca przedstawiciele naszej szkoły wraz z uczniami SP1, SP7 i SP40 uczcili bohaterów w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.Żołnierze niepodległościowego podziemia oficjalnie upamiętnieni zostali w 2011 r. poprzez ustanowienie święta państwowego.  
            Przez organizacje podziemne w okresie 1944–1956 przeszło ponad 150 tys. ludzi. W latach 1944–1945 to właśnie oni stali się głównym przeciwnikiem „nowej władzy”. Walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej.
            W walkach podziemia z komunistami zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub  zmarło w więzieniach. Wciąż są to jednak szacunki, a ziemia odsłania kolejne mogiły.
            Wokół polskiego podziemia powstało bowiem wiele kontrowersji. Mówiono o nim wiele półprawd, wielokrotnie poddawano zafałszowaniu. Komunistyczna propaganda nazywała członków podziemia niepodległościowego faszystami, zdrajcami, reakcjonistami, sprzedawczykami, w najlepszym razie – ludźmi zagubionymi.
            Brak rzetelnej wiedzy spowodował, iż nawet w tym roku, zdarzył się jeszcze, przypadek zakazu działań upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygady Świętokrzyskiej NSZ przez niektórych przedstawicieli władz państwowych.
            Na lekcjach nauczyciele historii SP 18 przedstawili sylwetki i działania żołnierzy podziemia niepodległościowego odkłamując narosłe mity. 1 marca tego roku, zebrani na Placu Baczyńskiego, tyscy uczniowie pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze, uczcili bohaterów chwilą ciszy, a chętni odmówili modlitwę. Grupę obserwowali znajdujący się w pobliżu przechodnie, z których kilu stanęło za szeregiem uczniów.
            Uczestnicy spotkania zadeklarowali chęć ponownego spotkania w przyszłym roku.

        • Erasmus+
          • Erasmus+

          • Kolejne działania programu Erasmus+ rozwijają się w Austrii w Lembach  w szkole TNMS. Nasz koordynator pani Monika Szpila i pani Oktawia Noras nauczycielka języka niemieckiego planowały wspólną przyszłość z koordynatorem Erasmusa w szkole partnerskiej panią Iriną Robiczek - Kagerer. Plany nabierają kształtów i napawają nadzieją na wspólną ich realizację podczas kwietniowej mobilności naszych uczniów w austriackiej szkole. O szczegółach informować będziemy na facebooku.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa Nr 18 im.Władysława Jagiełły w Tychach, ul.Fitelberga 8
        • 32 227 34 85
        • 605 301 802
        • ul.Fitelberga 8 43-100 Tychy Poland
        • Dyrektor: Elżbieta Golińska Wicedyrektorzy: Bożena Baraniec, Bożena Saczek
      • Logowanie