• Małgorzata Korbiel - spotkanie autorskie
          • Małgorzata Korbiel - spotkanie autorskie

          • Byliśmy gośćmi Miejskiej Biblioteki Publiczna w Tychach wraz z innymi  uczestnikami akcji czytelniczej BookTour 2024. Inicjatywa toczyła się w tym roku wokół książki Małgorzaty Korbiel „Recepta na szczęście”. Uczestnicy tej niezwykłej akcji czytelniczej mieli okazję porozmawiać z autorką i dowiedzieć się, jak się pisze i wydaje książki, skąd autorka bierze pomysły na utwory oraz jak nie zgubić pomysłów na książkę, które nagle przychodzą do głowy. Młodzi czytelnicy podali też własne recepty na szczęście oraz zadali autorce wiele pytań zarówno o przeczytanej książce, jak i o pracy pisarskiej. Uczniowie naszej szkoły dbają o tradycję spotkań autorskich i współpracę z Mediateką.

        • 20 lat w Unii Europejskiej
          • 20 lat w Unii Europejskiej

          • 1 maja 2024 roku obchodzimy 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. To wyjątkowa rocznica, która skłania do refleksji nad wpływem integracji europejskiej na nasze życie. W dniu 1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej dołączyło dziesięć nowych państw członkowskich: Czechy, Estonia, Cypr, Łotwa, Litwa, Węgry, Malta, Polska, Słowacja i Słowenia. Było to największe pojedyncze rozszerzenie zarówno pod względem ludności, jak i przystępujących krajów. Wskutek tego przystąpienia we wspólnej przestrzeni prawnej Unii znalazły się państwa o różnorodnej historii, kulturze prawnej i tradycji. Polska i inne państwa przystąpiły do Unii z niezwykłą determinacją i nadzieją na zapewnienie wolności, sprawiedliwości i dobrobytu, aczkolwiek determinacja ta została skonfrontowana z istotnymi wyzwaniami.

            My również świętujemy okrągłą 20 rocznicę członkostwa w Unii Europejskiej. To właśnie dzięki polskiemu członkostwu możemy podróżować, poznawać nowe kraje, nowych ludzi, uczyć się. Dzięki programowi Erasmus+ odwiedziliśmy już: Belgię, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Grecję, Szwecję Finlandię, Irlandię, Maltę, Austrię,a kolejne kraje już na nas czekają. Jeśli chcesz powspominać, jak wyglągały nasze kontakty unijne, to zpraszamy na fb pod datą 2.05.2024.

        • "Poetycki zwierzyniec" - konkurs recytatorski
          • "Poetycki zwierzyniec" - konkurs recytatorski

          • Jak co roku nasza szkoła zaprosiła do udiału uczniów z tyskich szkół na  Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas I - III, tym razem pod hasłem „Poetycki zwierzyniec". Wcześniej w szkołach odbyły się eliminacje wewnętrzne. Z bibliotek zostały wypożyczone zbiory poezji dziecięcej, których tematyka oscylowała wokół życia zwiarzat. Do jury zostały zaproszone nauczycielki, które chętnie powróciły w mury swej niedawnej pracy zawodowej. Choć literatura dziecięca jest dość dobrze znana i utrwalana, niektóre utwory mogły widzów zaskoczyć. Podziw budziła interpretacja i ekspresja naszych aktorów. Stres rozładowywały zabawy inicjowane przez naszego wodzireja, a poczęstunek po recytacjach pozwolił nawiązać nowe znajomości i złapać lekki  oddech. Dziękujemy Rodzicom i Radzie Rodziców, którzy sponsorowali nagrody dla wszystkich uczestników. Gratulujemy wszystkim aktorom, zapraszamy za rok do podjęcia kolejnego tematu recytatorskich interpretacji. Więcej czytaj na fb 26.04.2024.

        • "Drzewo życia" - konkurs
          • "Drzewo życia" - konkurs

          • Zatruwamy powietrze, wodę i ziemię. Niszczymy oazy, wycinamy lasy, eksploatujemy złoża. Ziemia umiera. Najwytrwalsza w walce z naszymi błędami jest sama przyroda, która się broni, odbudowuje,regeneruje i daje nam szansę na przedłużenie egzystencji. Symbolem przyrody i jej determinacji w walce o przetrwanie jest „drzewo“. Drzewo które jest symbolem odradzania się przyrody. Piękno tego wytworu natury jest tak bogate i niezaprzeczalne, że zaproszono młodych artystów do MDM nr 2 o przedstawienie swojej wizji drzewa życia. Wobec wielu talentów uczniów naszej szkoły, również i oni przedstwili ciekawe pomysły i interpretacje tematu. Wiele prac zostało docenionych za walolry artystyczne, a na uroczystym spotkaniu mozna było wymienić się przemyśleniami i opiniami na temat dzieł. A nasi wizjonerzy, to: Oliwia Bałuch, Amelia Zborowska, Mateusz Janikowski, Olha Savenko, Tola Skiba, Wiktoria Jagiełka.

        • Światowy Dzień Języka Angielskiego
          • Światowy Dzień Języka Angielskiego

          • Język angielski to jeden z najważniejszych języków urzędowych świata. Jest też oficjalnym językiem wielu międzynarodowych organizacji, jak NATO, EU czy ONZ. To język nowojorskiej giełdy i światowej giełdy towarowej. To oficjalny język najlepszych światowych uniwersytetów i korporacji. Jest to też język kina, sztuki i rozrywki. czy wiesz, w ilu krajach mówi się po angielsku? Angielskiego używa się jako oficjalnego lub półoficjalnego języka w 60 krajach świata. A w jakich krajach mówi się po angielsku? Nie musisz ich zapamiętywać, ale warto wiedzieć coś na ten temat. Przez cały tydzień nauczyciele z uczniami zgłębiali ten temat, poznawali  historię języka i uświadamiali sobie jego znaczenie dla swobodnej komunikacji, dla poznania innych kultur i zwyczajów oraz swobodnego podróżowania. O szczegółach dowiesz się z fb.23.04.2024.

        • Dzień Książki
          • Dzień Książki

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. nie zapominamy o książkach, nie zapominamy o celebrowaniu tego dnia. W tym dniu uczniowie poznawali tajniki powstawania książki, czytali je na przerwach, wykonywali zakładki tematyczne oraz plakaty propagujące święto książki. 23.04.2024.

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – znamy jako akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi w szkole chcą uświadomić i pzypomnieć uczniom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Szeroko zakrojona akcja w szkole miała spektakularny oddźwięk na zajęciach w świetlicy. Bogate w tresci plakaty poszerzają wiedzę na temat otaczającej przyrody, a przy tym doskonalą umiejętności artystyczne. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych środków eksprezji uświadamiano szkodliwe oddziaływanie odpadów na środowisko przyrodnicze, a koloru zielonego i niebieskiego jako kolory przyjazne środowisku dominowały w tym dniu. Zoraganizowano również wystawę kwiatów doniczkowych, które można było wymienić, podziwiać, przynieść lub po prostu zabrać sobie do domu. 22.04.2024.

        • III Turniej Tyskich Szkół Podstawowych
          • III Turniej Tyskich Szkół Podstawowych

          • Dnia 17 kwietnia nasi uczniowie uczestniczyli w Finale III Turnieju Tyskich Szkół Podstawowych, który kończył wielodyscyplinarne zmagania uczniów klas szóstych rozpoczęte w październiku. Swoją obecnością w tym wyjątkowym dniu zaszczycili przedstawiciele Patronów Honorowych Turnieju: Pani Dorota Gnacik, Dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach, Grzegorz Studniarz, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta oraz Barbara Konieczna i Michał Kasperczyk z Rady Miasta. Wspólne emocje z uczestnikami przeżywali także Dyrektorzy Szkół biorących udział w Turnieju. SP 18 znalzł się na III miejscu w finale. Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy reprezentowali szkołę na poszczególnych etapach, oraz nauczycielom, którzy wspierali uczniów podczas przygotować i konkurencji.

        • Wizyta w teatrze Banialuka
          • Wizyta w teatrze Banialuka

          • Mały Książę poprzez swój "barankowy portal" wciąga nas do swojej opowieści, w której poszukiwania przyjaźni i bliskości spotykają się z poważnym światem dorosłych. To opowieść o wychodzeniu z pudełka i burzeniu ścian między nami. O budowaniu więzi. O budowaniu z nich jeszcze czegoś innego. Bo może nieważne jest to, co zbudujemy, ale z kim? Mały Książę szuka w swoim życiu kogoś  takiego. A Ty?

            Nasi uczniowie weszli w ten świat podczas spektaklu. A po nim…. młodzi widzowie teatralni  mieli okazję zobaczyć teatr od kulis. Weszli na scenę teatralną, poznali teatralne zaplecze, pracownie krawieckie, plastyczne i stolarskie, dowiedzieli się jak powstają przedstawienia teatralne.  No i własnoręcznie mieli okazję pokierować pracą lalek. Warto poznawać pracę różnych teatrów. Na fotorelację zapraszamy na fb. 16.04.2024r.

        • Segregacja odpadów
          • Segregacja odpadów

          • Urząd Miasta Tychy kontynuuje kampanię ekologiczną pod hasłem „Gra w kolory -  Segreguj". W ramach podejmowanych działań zaprasza na spektakl – organizowany na terenie placówki -  pod tytułem „Kolorowe królestwo", którego autorem jest Teatr Trip Marcin Lieber z Katowic. W trakcie występu, którego widownia jest aktywnym uczestnikiem, w atrakcyjny sposób zaprezentowana jest najmłodszym tematyka postaw ekologicznych i segregacji odpadów. I w takim właśnie spektaklu miały możliwość uczestniczyć nasze najmłodsze klasy. Kampanię finansuje Urząd Miasta. 17.04.2024.

        • Erasmus - job shadowing
          • Erasmus - job shadowing

          • Wyjazd realizowany w ramach projektu „One team with STEAM” i finansowany ze środków Unii Europejskiej, to nie tylko nauka, ale przygoda z systemami edukacji innych państw. W ramach job shadowing kolejnych dwóch nauczycieli SP 18 odbyło ekologiczną podróż (bo samochodem, zwiedziwszy Tallin) do Finlandii. Helsinki, a potem szkoła partnerska w Kärsämäki. A w niej - poznanie szkoły, zwiedzanie pracowni, rozmowy o edukacji w Polsce i Finlandii. Brali udział w wielu lekcjach: techniki, angielskiego i historii. Pan Paweł Kubica przeprowadził lekcję historii Polski, a wspólny posiłek  przygotowano w pracowni gastronomicznej. Towarzyski mecz badmintona poprowadził pan Jacek Zacharko. Nasi nauczyciele w ramach job shadowing mieli także okazję wziąć udział w dniu otwartym w kompleksie szkół zawodowych YSAO w Lisalmi. Odwiedzili szkołę wspólnie z uczniami i nauczycielami ze szkoły w Kärsämäki. Tu mogli poznać specyfikę wielu zawodów, procesy dydaktyczne kierujące  edukacją na tych kierunkach – od gotowania zaczynając, przez obsługę tokarek, na operowaniu koparką skończywszy.  Nasi delegaci uczestniczyli w lekcjach wf, angielskiego, fińskiego oraz matematyki. Byli z wizytą w miejskiej bibliotece z młodszymi uczniami. Integracja międzynarodowa została zwieńczona podczas Dnia Czekolady, gdzie prym wiodły polskie Michałki i Ptasie Mleczko.

            To już kolejni nauczyciele uczestniczący w job shadowing. W marcu dwie nauczycielki miały możliwość obserwować pracę fińskiej szkoły w Kärsämäki, w której mieści się oddział przedszkolny, szkoła podstawowa (9 klas) oraz szkoła średnia i uczy się ponad 200 uczniów.

            Podejmując działania w ramach projektu „One team with STEAM” koordynatorka Erasmusa i nauczycielka języka niemieckiego wykorzystały wyjazd job shadowing do intensywnej pracy. Wspólnie z koordynatorką programu Erasmus+ w szkole TNMS w Lembach panią Iriną Robiczek - Kagerer planowały działania, które zostaną zrealizowane podczas kwietniowej mobilności uczniów SP 18 z Tychów w austriackiej szkole.

            Chętnie podzielimy się doświadczeniem i zainteresowane placówki oświatowe zachęcamy do kontaktu z koordynatorKami naszych programów Martą Kaczmarczyk i Moniką Szpilą.

        • Wikiteka "Tychy oczami dzieci"
          • Wikiteka "Tychy oczami dzieci"

          • Wikiteka - szkolny projekt społeczny - "Tychy oczami dzieci" .Projekt realizują uczniowie  klas 4-8 Szkoły Podstawowej nr 18 pod czujnym niejednym okiem pań bibliotekarek Magdaleny Krawczyk i Dominiki Dominiuk.
            Celem projektu jest udokumentowanie fotograficzne ulubionych miejsc w mieście. Powstałe fotografie posłużą do rozbudowy bazy zdjęć Wikimedia Commons. Uczniowie poznają techniki robienia zdjęć podczas warsztatów fotograficznych z panią fotograf z SalonFoto. Uczestnicy projektu poznają Wikipedię i Wikimedia Commons, licencje Creative Commons. Podumowaniem projektu będzie prezentacja prac podczas Święta Szkoły.

          • Interdyscyplinarny konkurs ....

          • W "Interdyscyplinarnym konkursie matematyczno- przyrodniczym dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych" braliśmy udział. Zmagania trzech zawodników Borysa i dwóch Stanisławów przyniosły III miejsce w klasyfikacji. Przyniosły również wiedzę, jak przyswajać wiedzę, jakie problemy mogą stanąć na edukacyjnej drodze i że warto korzystać z doświadczeń. Właśnie nabyliśmy kolejne. Miło, że uczniowie mają możliwość konfrontacji swej wiedzy w lekkim zderzeniu z uczniami innych szkół. Konkurs odbył się w III Liceum Ogólnokształcące w Tychach.

        •  Igrzyska Młodzieży Szkolnej
          • Igrzyska Młodzieży Szkolnej

          • Rozgrywki w siatkówkę dziewczat dostarczyły mnóstwa wrażeń. W Szkoła Podstawowa nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach odbył się 5 kwietnia miejski turniej o III Miejsce w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w siatkówkę dziewcząt. Rywalizowały ze sobą dwie szkoły SP18 i SP22 i obie szkoły wystawiły po dwie drużyny. W pierwszym meczu drużyna SP18 II pokonała SP 22 I (2:0), a w drugim meczu SP18 I zwyciężyła z SP 22 II również (2:0) W meczu o trzecie miejsce zwyciężyła SP 22 I, a cały turniej wygrała pierwsza drużyna SP 18, pokonując koleżanki z drugiej drużyny (2:0). Zapraszamy inne zkoły do rywalizacji ! Oto klasyfikacja turnieju:

            1m. SP18 I

            2m. SP18 II

            3m. SP22 I

            4m. SP22 II

        • III Eskulapiada Miejska
          • III Eskulapiada Miejska

          • III Eskulapiada zakończona. Współzawodnictwo uczniów szkół tyskich dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ratowania ludzkiego życia. Drużyna SP 18 w składzie: Natalia, Stasiu i Daniel zajęła  I miejsce! Uczniowie z 22 drużyn zmagali się w 5 konkurencjach. Były to: test z wiedzy, RKO, pozycja boczna ustalona, bieg na czas z rannym oraz test sprawnościowy. Zdali wszystkie śpiewająco

            Gratulujemy uczniom, gratulujemy i dziekujemy nauczycielce EDB p. Agnieszce Krasuskiej, która przygotowała uczniów do tego konkursu.

        • Kaligrafia
          • Kaligrafia

          • Kaligrafia to sztuka pięknego pisania, wywodząca się z czasów, kiedy to pióro i atrament były głównymi narzędziami do notowania. Dzisiaj kaligrafia to umiejętność ozdobnego zapisywania listów lub innych notek, gdzie każda litera i każdy znak są starannie i estetycznie napisane. To nie tylko umiejętność, ale również forma wyrażenia artystycznego. Kaligrafia nie tylko pozwala na tworzenie pięknych napisów, ale także rozwija zdolności manualne, koncentrację, cierpliwość oraz kreatywność. Jest wykorzystywana jako forma sztuki, dekoracji, w pisaniu zaproszeń, tworzeniu ręcznie pisanych notatek, a także w projektowaniu logo i znaków firmowych. Dzięki jej uniwersalności i estetycznemu oddziaływaniu kaligrafia pozostaje popularną i cenioną umiejętnością zarówno wśród artystów, jak i entuzjastów pięknego pisania. Konkurs kaligrafii zorganizowała pani Magdalena Krawczyk.

        • Akcja prewencyjna
          • Akcja prewencyjna

          • Nasze pierwszaki wzięły udział w akcji prewencyjnej „Ten obcy”, organizowanej przez Straż Miejską. Podczas prelekcji dzieci poznają zasady zachowania się w stosunku do osób obcych i nieznanych. Przy pomocy plansz poglądowych, które przedstawiają sytuacje mogące spowodować uprowadzenie dziecka lub zagrozić jego bezpieczeństwu, strażnicy tłumaczą jak się zachować. Prelegenci uczyli także jak wykręcić numer alarmowy 112 w telefonie komórkowym.

            Prelekcje to nie tylko opowiadanie, co się może wydarzyć. Przez cały czas trwania zajęć dzieci aktywnie w nich uczestniczą. Opowiadają zdarzenia, odpowiadają na pytania i sami je zadają. Zajęcia prowadzone są przez strażników, którzy posiadają wykształcenie pedagogiczne i cały program ściśle koordynowany jest z pedagogami szkolnymi, którzy bardzo sobie te zajęcia chwalą i uporczywie powtarzają: „ostrzeżeń nigdy za wiele”. Zjęcia realizowane są w ramach Programu profilaktyczno-wychowawczego.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 18 im.Władysława Jagiełły w Tychach, ul.Fitelberga 8
      • 32 227 34 85
      • 605 301 802
      • ul.Fitelberga 8 43-100 Tychy Poland
      • Dyrektor: Elżbieta Golińska Wicedyrektorzy: Bożena Baraniec, Bożena Saczek
    • Logowanie