• I Tyskie Dni Erasmusa
          • I Tyskie Dni Erasmusa

          • W SP 18 w Tychach odbyło się spotkanie w ramach I TYSKICH DNI ERASMUSA. Na zaproszenie dyrektora SP18 p. Elżbiety Golińskiej i dyrektora SP13 p. Marianny Niesobskiej gościliśmy Dyrektorów szkół biorących udział w programie, koordynatorów programu oraz nauczycieli zamierzających wprowadzić program Erasmus+ w swojej szkole.

            12 października w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 19tyskich placówek : SP7, SP10, SP11, SP13, SP14, SP17, SP18, SP21, SP22, SP24,SP36, SP37, ZS1, ZS5, ZS6, ZS7, ZSS8, LO2 ORAZ LO3. Zaproszeni goście mieli możliwość zapoznania się z erasmusowskim dorobkiem każdej ze szkół w formie prezentacji i wymienić doświadczeniami podczas burzliwego panelu dyskusyjnego. Dziękujemy wszystkim prelegentom za wystąpienia. Gospodarzem II Tyskich Dni Erasmusa będzie Zespół Szkół nr 6 w Tychach. / 13.10.2023r.

          • 11 listopada


          • „Uwięziony ptak nie śpiewa. A wiesz dlaczego? Bo nie spotkasz nigdy w klatce ptaka szczęśliwego”.

            Ojczyzna! Wolność! Niepodległość!  Te słowa towarzyszyły dzisiaj uczniom naszej szkoły, którzy świętowali kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wszechobecne w szkole barwy narodowe, muzyka patriotyczna, lekcje historii to elementy naszego dzisiejszego świętowania. Mogliśmy także uczestniczyć w przedstawieniu słowno- muzycznym , który upamiętniał historię naszego narodu. To był wyjątkowy dzień! Apel przygotowała pani Młgorzata Nowakowska i klasa 8a.

            W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 środowisko oświatowe wspólnie zaśpiewało Mazurka Dąbrowskiego, dając tym samym wyraz szacunku do Ojczyzny, polskiej historii i narodowych tradycji. Akcja „Szkoła do hymnu” odbywała się w tym roku po raz szósty.

             Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości, uczestnicząc w mszy świętej, przemarszu ze sztandarem szkoły i oficjalnych uroczystościach przy Urzędzie Miasta. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli kwiaty pod pomnikiem "Niepodległa".

        • 19 dni.........
          • 19 dni.........

          • Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia. Co roku uczniowie z naszej szkoły włączają się w działania.

            Naszym marzeniem jest tworzenie świata,w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży…”

          • Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa

          • #naprcz
            Z przyjemnością zawiadamiamy, że zaczynamy zakupy w ramach Narodowego Programu Rozwoju
            Czytelnictwa
            Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 jest kolejną edycją wieloletniego
            programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa i modernizację bibliotek w Polsce.
            Nasza placówka otrzymała dofinansowanie w wysokości 15.000 złotych.
            Zpraszamy do biblioteki, możecie tu ciągle składać swoje propozycje zakupów książkowych.

        • PPP
          • PPP

          • ” Informujemy, że zgodnie z uchwałą nr L II/976/23 z dnia 31.08.2023 r. Rady Miasta Tychy w sprawie zamiaru przekształcenia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tychach wraz z uchwałą zmieniającą nr L III/1001/23 z dnia 28.09.2023 r. z dniem 1 kwietnia 2024 r. planowane jest przeniesienie siedziby Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tychach z ul. Andersa nr 16 na ul. Edukacji nr 102 w Tychach.”

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Serdecznie gratulujemy naszej Pani Dyrektor Elżbiecie Golińskiej, która dzisiaj z rąk Pana Prezydenta Andrzeja Dziuby otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta oraz medal Komisji Edukacji Narodowej.

            Nagrodę Prezydenta Miasta otrzymała też nasza polonistka pani Barbara Dubaj.

             

            W Zespole Szkół Muzycznych w Tychach odbyły się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których wręczono Nagrody Prezydenta Miasta Tychy dla 53 wyróżniających się nauczycieli i dyrektorów tyskich publicznych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

            Podczas uroczystości Listami Gratulacyjnymi Prezydenta Miasta Tychy uhonorowane zostały również osoby, które otrzymały:

            medal Komisji Edukacji Narodowej – 10 osób;

            nagrody Ministra Edukacji i Nauki – 4 osoby;

            nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty - 1 osoba.

            Gratulujemy nagrodzonym, a wszystkim nauczycielom życzymy niegasnącego zapału i satysfakcji z wykonywanego zawodu!

            fot. Piotr Podsiadły

            Andrzej Dziuba - Prezydent Tychów, Barbara Konieczna - Przewodnicząca Rady Miasta Tychy Maciej Gramatyka Zastępca Prezydenta Miasta Tychy. 11.10.2023r.

        • EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU
          • EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

          • W dniach 25.09. - 29.09.2023 w szkole odbył się Europejski tydzień Sportu. Przez cały tydzień w szkole dzieci uczestniczyły w ciekawych konkursach i zajęciach w formie rywalizacji min. wyścigi rzędów, skoki na skakance, gumie, dwa ognie. Klasy starsze zostały zaangażowane do konkurencji w biegach średnich na świeżym powietrzu. Nie zabrakło również zajęć z muzyką na których dzieci odtańczyły taniec radości. Koordynatorem akcji była pani Sylwia Marczykiewicz.

        • Europejski Tydzień Mobilności
          • Europejski Tydzień Mobilności

          • Od 16 do 22 września Tychy aktywnie włączały się w działania w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Przygotowano wiele atrakcji m.in. konkurs plastyczny, spacery, rajdy rowerowe oraz grę miejską. W ostatnim dniu 22 września odbyła się impreza specjalna – Dzień bez Samochodu na parkingu przed urzędem miasta.   I w tym dniu nasza szkoła została zaproszona przez organizatorów z Urzędu Miasta do wspólnego  festynu  DZIEŃ BEZ SAMOCHODU. W programie przewidziano: STREFA SZKOLNA: m.in. ekostoiska szkolne, warsztaty plastyczne, Muzyczny autobus, Teatralny trolejbus, Ekodoradca; STREFA BEZPIECZEŃSTWA: m.in. pojazdy różnych służb mundurowych,  szkolenia z pierwszej pomocy, miasteczko ruchu drogowego, ćwiczenia z alko i narkogoglami; STREFA AKTYWNOŚCI: quiz o Tychach,  promocja Tyskiej Pętli Rowerowej, animacje z Tyszakami.

            Nasze ekostoisko było oblegane przez uczestników. Aktywiści mogli wykonać ekologiczną zakłądkę do książki metodą decoupage, ozdabiać frędzlami i pomponami. Fruwające łapacze snów wabiły przechodzących na ławeczki i oddalały się z nimi po dokonaniu dzieła. Poznawaliśmy też znaki drogowe eksponując je na wystawie tematycznej. Odwiedzający podziwiali również wystawę ekopojazdów zbudowanych przez uczniów naszej szkoły z okazji jej święta. Wszystko, oczywiście z surowców naturalnych, wtórnych, ekologicznych, zgodnie z przesłaniem tygodniowego programu. Nawet ekofotbudka w kształcie drzewa nie stała samotnie pod niebem.
            Konkurs plastyczny pn. „PKM TYCHY – Europejski Tydzień Mobilności i Dzień bez Samochodu – AUTOBUS PRZYSZŁOŚCI„, zadaniem którego było  wykonanie pracy plastycznej, która będzie promować komunikację miejską jako alternatywę dla samochodu, również zaowocował wieloma pracami naszych uczniów, które można było oglądać w ekologicznym autobusie.Miło nam za zaproszenie, gdzie nasza kreatywność została doceniona, dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pracę. Pani Dyrektor osobiście przybyła podtrzymać nas na duchu i wykonała własnoręcznie zakładkę do książki.

        • Mobilne miasteczko
          • Mobilne miasteczko

          • Miasteczko ruchu drogowego zakupiono z myślą o zastosowaniu możliwie jak największej ilości elementów oznakowania i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, z którymi młody uczestnik ruchu drogowego spotka się na drogach publicznych. W ramach treningu uczniowie wykorzystują elementy architektoniczne odzwierciedlające rzeczywisty ruch uliczny, w tym: rondo, różnego rodzaju skrzyżowania, także z sygnalizacją świetlną, przejazd kolejowy, przejścia dla pieszych, zakręty i przejazdy. Całość oznakowana jest znakami poziomymi oraz pionowymi wraz z sygnalizatorami drogowymi. Każda klasa ma możliwość poznawania bezpiecznego korzystania z ruchu drogowego. Zaprosiliśmy również zaprzyjaźnione maluszki z Przedszkola nr 18.

            Miasteczko ruchu drogowego daje możliwość właściwego przygotowania dzieci do bezpiecznego korzystania z dróg. Każde dziecko kończące szkołę podstawową powinno posiadać kartę rowerową. Szkolenie rowerzystów jest inwestycją w bezpieczeństwo. Najmłodszy uczestnik ruchu drogowego przygotowany do bezpiecznego poruszania się po drogach staje się bardziej świadomym pieszym, a gdy dorasta ma ugruntowane podstawy do zdobycia karty rowerowej, motorowerowej, a następnie prawa jazdy. wrzesień 2023r.

        • Alarm
          • Alarm

          • Brak ćwiczeń oznacza brak przygotowania do zapewnienia sprawnej ewakuacji z budynku. Brak sprawnej ewakuacji oznacza potencjalnie ofiary śmiertelne. Tylko sprawna i bezpieczna ewakuacja, właściwe zorganizowana i skoordynowana pozwoli na ewakuację pracowników i osób postronnych z budynku do strefy bezpiecznej. Weryfikacja ilości osób ewakuowanych oraz wytypowanie osób zaginionych pozwoli na szybsze przekazanie informacji do służb ratowniczych i wdrożenie działań poszukiwawczych. Szybsze działanie służb ratowniczych – większe szanse na przeżycie nas samych.

            PAMIĘTAJ :

            • Ściśle należy stosować się do przekazywanych zaleceń przełożonych i osób prowadzących ewakuację.
            • Osoby wytypowane do działań zabezpieczających ewakuację powinny przystąpić do wykonywania przypisanych im zadań (tzw. FIRE MARSHALLS).
            • Wszystkie osoby opuszczające budynek powinny pozostawić rzeczy osobiste, wziąć należy jedynie tel. komórkowy, dokumenty i leki a następnie przystąpić do ewakuacji postępując zgodnie z planem ewakuacyjnym.
            • Nie należy zamykać pomieszczeń na klucz. Opuszczając pomieszczenie drzwi należy zamknąć, a klucz do nich włożyć w drzwi od strony zewnętrznej.
            • Nauczyciele wyprowadzają uczniów z obiektu, wszyscy zbierają się w wyznaczonym miejscu oznaczonym jako „MIEJSCE ZBIÓRKI PO EWAKUACJI” , tam następuje sprawdzenie list obecności przez dyrektora szkoły.
            • Na „MIEJSCU ZBIÓRKI PO EWAKUACJI” osoby ewakuowane pozostają do chwili otrzymania informacji o możliwości powrotu do obiektu, bądź innych dyspozycji.

            No i tak właśnie przebiegał alarm próbny w naszej szkole, który koordynował Pan Zbigniew Hadrych w dniu 13.09.2023 r.

          • Narodowe czytanie

          • 7 września 2023r. w Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach miało miejsce  spotkanie z okazji 12 edycji Narodowego Czytania. Akcja, której patronuje para prezydencka, została przeprowadzona w Polsce po raz pierwszy w 2012r. Spotkanie z okazji Narodowego Czytania odbyło się w SP 18 po raz ósmy. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Spotykajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu. Tym razem ósmoklasistom czytali:

            dyrektor SP 18 pani Elżbieta Golińska,dyrektor Zespołu Szkół nr 1 pani Grażyna Jurek,dyrektor Przedszkola nr 18 pani Katarzyna Bienia – Marczykiewicz,dyrektor Miejskiego Centrum Kultury pani Małgorzata Król,wicedyrektor SP 18 pani Bożena Saczek,dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych pan Tomasz Giedwiłło,dyrektor Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 pan Jacek Baran,dyrektor Zespołu Szkół nr 6 pan Adam Burczyk,wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 pan Adam Niesyto,gościem honorowym z ramienia MCO była pani Anna Chorąży.

            Goście odczytali wybrane fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej uczniom klasy 8a i 8b. Uczniowie poznali dzieje miłości Justyny Orzelskiej i Janka Bohatyrowicza oraz różne postawy pozostałych bohaterów dziewiętnastowiecznego utworu. Scenariusz spotkania przygotowała, nauczycielka języka polskiego, nasza niezrównana pani Barbara Dubaj.

          • WITAJ SZKOŁO

          •  

            Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024

            4 września 2023 r.

            W dniu 4 września 2023 r. w sali gimnastycznej odbędzie się rozpoczęcie roku szkolnego

            dla klas pierwszych (Pasowanie).

            Klasa I a      wych. Małgorzata Lewicka        godz. 8.15

            Klasa I b      wych. Bożena Baraniec             godz. 9.30

            Klasa I c      wych. Agnieszka Krasuska        godz. 10.45

            Przydział uczniów można sprawdzić telefonicznie w sekretariacie szkoły. Listy zostały również umieszczone na wewnętrznych drzwiach przy wejściu głównym do budynku.

            4 września 2023 r. po części oficjalnej w sali gimnastycznej dzieci wraz z rodzicami przejdą do sali lekcyjnej gdzie rozdane zostaną podręczniki, wychowawcy przekażą najważniejsze informacje.

            Klasy II - VIII zapraszamy na  spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych zgodnie z załączonym harmonogramem.

          • Sportowe podsumowanie roku

          • 14 czerwca 2023r. w Szkole Podstawowej nr 18 odbyło się sportowe podsumowanie roku szkolnego. Mimo kilkumiesięcznej przerwy, zawody dla uczniów tyskich szkół zostały wznowione pod egidą MCO Tychy.Na początku wystąpiły uczennice Szkoły Mistrzostwa Sportowego i zaprezentowały taniec przygotowany przez panią trenerkę klubu „D way of life”.Swój pokaz szermierczy z podopiecznymi przedstawił trener Jaromir Zaradny z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.Przez ostatnie miesiące szkoły rywalizowały między w zawodach międzyszkolnych, zdobywając punkty za poszczególne rozgrywki.Wśród szkół ponadpodstawowych, w klasyfikacji dziewcząt pierwsza trójka to:I miejsce – LO III miejsce – ZS 1III miejsce – LO IIw klasyfikacji chłopców szkół ponadpodstawowychI miejsce – ZS 1II miejsce – LO IIII miejsce – ZS 4Wśród szkół podstawowych w roczniku 2010 i młodsiI miejsce – sp 17II miejsce – sp 10III miejsce – sp 18W rocznikach 2008-2009I miejsce – sp 19II miejsce – sp 1III miejsce – sp 18

            Wszystkich zaproszonych gości – władze MCO, dyrektorów rywalizujących placówek, nauczycieli przygotowujących drużyny oraz reprezentacje drużyn można było spotkać na uroczystej imprezie w Szkole Podstawowej nr 18. Po uroczystościach oficjalnych goście zaszczycili część kuluarową, gdzie można było podzielić się wrażeniami i skosztować pysznych wypieków. Całą wielomiesięczną imprezą zajmował się pan Jarosław Przyłucki – nauczyciel wychowania fizycznego z SP 18. To jego ciężka praca koordynatora zaowocowała spotkaniem wspaniałych sportowców i możliwością pokazania ich wysiłków zwieńczonych medalami, pucharami, dyplomami…….Dziękujemy wszystkim, którzy zrealizowali swą chęć pomocy przy projekcie.

          • Erasmus Grecja

          • W dniach 15-19 maja 2023r. 9 uczniów wraz z 3 nauczycielami naszej szkoły brało udział w mobilności do Grecji. Gościliśmy w Platon School Katerini, Ganochora. Podczas mobilności pracowaliśmy wspólnie z uczniami greckimi. Prezentowaliśmy swoje kraje, ciekawostki o nich, przybliżyliśmy tradycje i dziedzictwo kulturowe. Nie zabrakło także kilku słów o naszych miastach. Podczas zajęć w szkole mieliśmy lekcje kultury oraz programowania z greckimi nauczycielami. Były zajęcia projektowe STEAM. W mieszanych grupach pracowaliśmy nad skonstruowaniem robotów Lego Spike oraz Lego Mindstorm. Musieliśmy łączyć różne dziedziny nauki: matematyki, inżynierii, fizyki tak, aby nasze roboty działały. Spisaliśmy się na medal! W wyjazdach projektowych Erasmus+ dużą rolę odgrywa także poznanie dziedzictwa kulturowego danego kraju. My także mieliśmy tę możliwość podczas wycieczek towarzyszących naszej mobilności. Byliśmy na Meteorach tzw. wiszących klasztorach, wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO. Zobaczyliśmy także masyw Olimpu. Mogliśmy skonfrontować naszą wiedzę o mitologii i jednocześnie dowiedzieć się czegoś więcej. Dzisiaj Zeus, Olimp, Egeusz nie mają przed nami żadnych tajemnic. Byliśmy w Litochoro, wiosce u podnóża góry, przeszliśmy Wąwóz Enipeas i doszliśmy do pięknego wodospadu. Mieliśmy okazję zwiedzić zamek w Platamonas oraz samo miasteczko. W drodze powrotnej do kraju zwiedziliśmy także Saloniki – drugie co do wielkości i ważności miasto w Grecji. Takie imiona jak Aleksander Macedoński, Bucefał, pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Podróżowanie to także lokalne smaki: był grecki gyros, souvlaki, sałatka grecka, churrosy i oczywiście greckie lody. To było bardzo wartościowe przeżycie, które na zawsze zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy, że dzięki programowi Erasmus+ mogliśmy tego doświadczyć. 19 maj 2023r.

          • „Book Tour z …Babą Jadzią z parteru”

          • 5 czerwca 2023r. oficjalnie zakończyliśmy 5 edycję Międzyszkolnej Akcji Czytelniczej  „Book Tour z …Babą Jadzią z parteru”.  Akcja miała na celu rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci, poszerzanie kompetencji językowych, uczenia empatii i integrację bibliotek szkolnych. W tym roku szkolnym czytało z nami ponad 500 uczniów z 22 szkół podstawowych. Książka wędrowała pomiędzy szkołami w Tychach, Pszczynie i Katowicach.  Cieszymy się, że projekt organizowany przez p. Magdalenę Krawczyk cieszy się wiekim zainteresowaniem.

            Pani Magdalena we współpracy z bibliotekarzami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach zorganizowała  w Mediatece Międzyszkolny Piknik Literacki, na którym podsumowano tegoroczne działania i wręczono podziękowania, dyplomy oraz  nagrody za udział w akcji i konkursie plastycznym. Dzieci mogły bawić się pod czujnym okiem nauczycieli i wolontariuszy z SP 18 w Tychach, Technikum nr 2 w Tychach i TEB Edukacja w Tychach, którzy przygotowali dla nich wiele atrakcji.

            Imprezę integracyjna to podsumowanie działań promujących czytelnictwo najmłodszych uczniów w roku szkolnym 2022/2023, propagowanie spotkań z autorami literatury dziecięcej, pokaz spektrum działań w tym cyklu poszczególnych szkół z Miasta Tychy, Pszczyny i Katowic. Dzięki współpracy z plastykiem stworzono LOGO programu. Dzięki pozyskanemu wsparciu zostały zakupione koszulki z logo szkoły dla wolontariuszy działających z ramienia placówki, nagrody dla uczniów biorących udział w konkursach tematycznych oraz materiały do działań podczas pikniku – zabaw literackich, gier i quizów dla dzieci. Powstała pokonkursowa wystawa prac plastycznych. Pozyskanie sponsorówi współpraca z nimi zaowocowała dostawą napoi chłodzących dla uczniów. Współpraca ze szkołami średnimi, to doświadczenie pracy wolontariackiej i dobra praktyka dla uczniów szkoły. Dzięki współpracy z MCK i użyczonym namiotom w ramach promocji działań miasta impreza mogła odbyć się na terenie zielonym Mediateki,  która i tym razem uchyliła nam swe podwoje. Serdeczne podziękowania za ogrom działań, za koordynowanie programemi aktywizowanie wielu uczniów i nauczycieli, dzięki którym tworzy się zintegrowana społeczność szkolna.

            Dziękujemy sponsorom, którzy włączyli się do organizacji przedsięwzięcia:

            – Panu Damianowi Piórko (Dyrektor Zarządzający CVGS w Tychach),– Firmie MASPEX EKOLAND w Tychach,– Pani Małgorzacie Król ( Dyrektor MCK w Tychach)– Panu Tomaszowi Olszonowiczowi,– Panu Marcinowi Wasilkowskiemu.

          • ERASMUS+

          • 8 maja 2023

            W dniach od 17 kwietnia do 21 kwietnia  czterech nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 18 realizowało Job Shadowing szkolnego projektu  „One Team with STEAM (Jeden zespół – wiele nauk  – wspólny cel), który odbył się w ramach programu Erasmus+. Nauczyciele odwiedzili dwie szkoły w Szwecji Mellanhedsskolan i Munkhatteskolan w Malmo, w których mieli okazję przyjrzeć się pracy w szwedzkiej szkole oraz porozmawiać z uczącymi w nich nauczycielami i uczniami.W trakcie wizyty uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, zwiedzali pracownie: techniczne, plastyczne oraz muzyczne. Oglądali wyposażenie, spotykali się z nauczycielami szkół partnerskich i podejmowali tematy programów nauczania, metod kształcenia oraz systemu oceniania. W pierwszym dniu wizyty gospodarze zaprosili gości na wspólne wyjście, zwane fika do kawiarni, gdzie poznawali tradycyjne szwedzkie desery, podczas rozmów poznawali kulturę i tradycje mieszkańców Szwecji. Popołudniami odbywała się realizacja programu kulturowego, który jest integralną częścią wyjazdów. Nauczyciele i pracownicy organizacji UE Mobility Sverige, która gościła przyjezdnych zwiedzili wspólnie Malmo, Kopenhagę oraz Lund.Korzyści z uczestnictwa w programie to wymiana informacji i wiedzy z nauczycielami ze Szwecji, porównanie metod kształcenia w Polsce i Szwecji,  pogłębienie znajomości specyfiki nauczanego przedmiotu i mechanizmów rządzących światem pracy.Obserwacja pracy szwedzkich koleżanek i kolegów po fachu przyniosła korzyści w postaci szerszych horyzontów i  sposobu myślenia wobec odmiennego systemu edukacji. Uzyskanie nowego spojrzenia na programy i metody nauczania ma wpłynąć na udoskonalenie i zweryfikowanie dotychczas stosowanych technik nauczania, wdrożenie innowacyjnych metod nauczania, gdzie szczególny nacisk kładziony jest na pracę zespołową. Jeśli jakieś poznane dobre praktyki i rozwiązania mogą stać się inspiracją dla pracy naszych nauczycieli, będzie to wartość dodana.Szwedzka szkoła jest bardzo dobrze dofinansowana przez rząd oraz miasto. Wszystkie sprzęty i pomoce dydaktyczne są zapewnione szkole przez odpowiednik naszego MEiN. W odwiedzanych szkołach wszystkie przerwy uczniowie spędzają na podwórku, kierując się zasadą, że pogoda jest zawsze, trzeba tylko dostosować do niej ubiór. Uczniowie nie otrzymują ocen w postaci stopnia, a ocenę kształtującą.  Na koniec cyklu edukacyjnego, tak jak nasi uczniowie zdają egzamin państwowy. Każdy uczeń ma swojego iPada zapewnionego przez szkołę. Klasy są dość liczne, około 30 osobowe, a na niektóre zajęcia uczniowie dzielą się na grupy. Każde dziecko z dysfunkcją ma swojego asystenta, który go nadzoruje i wspiera.Zaskakująca i godna podziwu jest wielokulturowość społeczeństwa ale i wszechobecna tolerancja. Otwartość i życzliwość nauczycieli w stosunku do siebie oraz nauczycieli w stosunku do uczniów. Jedni i drudzy zwracają się do siebie po imieniu.Samorząd miejski bardzo wspiera działalność szkół w Szwecji. Dyrektorzy współpracują z pięcioma podstawowych działami oświatowymi w mieście, w tym z działem prawny. Etat nauczyciela wynosi 35 godzin, na co składają się 22 godziny „przy tablicy”. Reszta to czas na przygotowanie się do zajęć oraz zastępstwa doraźne. Nauczyciele przeznaczają jeszcze 10 godzin na pracę w domu. Obecnie zawód nauczyciela w Szwecji jest zawodem dobrze płatnym i prestiżowym. Czego życzymy polskim nauczycielom.

          • Konkurs "W rodzinnym kręgu"

          • Konkurs recytatorski

            26 kwietnia 2023

             

            „W RODZINNYM KRĘGU”

            Po przerwie spowodowanej pandemią, 26 kwietnia nasza szkoła powróciła do organizacji międzyszkolnego konkursu recytatorskiego klas 1-3. W tym roku uczniowie zaprezentowali wiersze o tematyce rodzinnej. Do konkursu zgłosiło się 12 szkół tyskich. Oceną recytacji zajęło się jury w składzie doświadczonych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz redaktora naczelnego tygodnika „Twoje Tychy”:
            – Maria Janik
            – Bożena Witek
            – Małgorzata Kozub
            – Wojciech Wieczorek
            Wszystkim zwycięzcom konkursu gratulujemy, uczestnikom dziękujemy za udział. Podziękowania składamy także rodzicom, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia sponsorując nagrody i przygotowując słodki poczęstunek.

          • Maraton matematyczny

          • 21 kwietnia 2023

            W kwietniu w progi SP 17 zawitali tyscy czwartoklasiści. Trzyosobowe drużyny rywalizowały w Międzyszkolnym Konkursie Maraton Matematyczny.  Jak przystało na maraton, zmagania konkursowe były długie, wyczerpujące i bardzo emocjonujące. Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy matematycznej rozwiązując zadania tekstowe, logiczne i praktyczne. W przerwie mieli okazję zwiedzić  szkołę, nawiązać nowe znajomości. Uczniowie naszej szkoły : Igor Sławiński, Michał Grzywacz i Hania Matuszek z klasy 4b zajęli III miejsce w międzyszkolnym konkursie. Przygotowała ich Pani Monika Czech. Gratulacje ! Życzymy wszystkim sukcesów.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 18 im.Władysława Jagiełły w Tychach, ul.Fitelberga 8
      • 32 227 34 85
      • 605 301 802
      • ul.Fitelberga 8 43-100 Tychy Poland
      • Dyrektor: Elżbieta Golińska Wicedyrektorzy: Bożena Baraniec, Bożena Saczek
    • Logowanie