24 maja 2024 r. klasa 6a wzięła udział w pilotażowym programie edukacyjno – obronnym MEN i MON „Edukacja z wojskiem”. Zajęcia poprowadził starszy chorąży sztabowy Grzegorz Pasuto.Celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa, kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia, poznanie i stosowanie zasad reagowania w sytuacjach zagrożenia, w tym bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, nabycie praktycznych umiejętności zachowania w sytuacjach zagrożenia, wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z tematyką obronności oraz nauka bezpiecznego poruszania się w sieci, a także krytycznej analizy informacji dostępnych w internecie.Nasz gość rozmawiał z uczniami o obronności, bezpieczeństwie w sieci i udzielaniu pierwszej pomocy. Dowiedzieliśmy się też, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych.
Edukacja z wojskiem
Noc filmowa w SP 18
Jak się okazuje, szkoła to nie tylko miejsce, w którym odbywają się lekcje. W jej murach można też się spotkać, by razem z nauczycielami oraz kolegami i koleżankami obejrzeć film o nietypowej porze. Kolejny raz w naszej szkole odbył się wieczór filmowy dla klas IV-VIII zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Noc była i długa i zakończyła projekcje o 7.00 rano. Dzieci zaopatrzone w ciepłe koce, śpiwory i poduszki ułożyły się do...ogłądania. Po znalezieniu wygodnych miejsc na projektorze były wyświetlane filmy. Podczas seansów panowała miła atmosfera, nie brakowało też dobrego humoru. Uczniowie zajadali się pysznym smakołykami, a nauczyciele dbali o komfort bycia i bezpieczeństwo. To wydarzenie było świetną okazją do integracji różnych klas oraz mile spędzonego czasu. Uczestnikom z pewnością pozostanie w pamięci wiele ciekawych wspomnień. Wszystkim organizatorom, nauczycielom i pomagającym rodzicom – serdecznie dziękujemy.
Małgorzata Korbiel - spotkanie autorskie
Byliśmy gośćmi Miejskiej Biblioteki Publiczna w Tychach wraz z innymi uczestnikami akcji czytelniczej BookTour 2024. Inicjatywa toczyła się w tym roku wokół książki Małgorzaty Korbiel „Recepta na szczęście”. Uczestnicy tej niezwykłej akcji czytelniczej mieli okazję porozmawiać z autorką i dowiedzieć się, jak się pisze i wydaje książki, skąd autorka bierze pomysły na utwory oraz jak nie zgubić pomysłów na książkę, które nagle przychodzą do głowy. Młodzi czytelnicy podali też własne recepty na szczęście oraz zadali autorce wiele pytań zarówno o przeczytanej książce, jak i o pracy pisarskiej. Uczniowie naszej szkoły dbają o tradycję spotkań autorskich i współpracę z Mediateką.
20 lat w Unii Europejskiej
1 maja 2024 roku obchodzimy 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. To wyjątkowa rocznica, która skłania do refleksji nad wpływem integracji europejskiej na nasze życie. W dniu 1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej dołączyło dziesięć nowych państw członkowskich: Czechy, Estonia, Cypr, Łotwa, Litwa, Węgry, Malta, Polska, Słowacja i Słowenia. Było to największe pojedyncze rozszerzenie zarówno pod względem ludności, jak i przystępujących krajów. Wskutek tego przystąpienia we wspólnej przestrzeni prawnej Unii znalazły się państwa o różnorodnej historii, kulturze prawnej i tradycji. Polska i inne państwa przystąpiły do Unii z niezwykłą determinacją i nadzieją na zapewnienie wolności, sprawiedliwości i dobrobytu, aczkolwiek determinacja ta została skonfrontowana z istotnymi wyzwaniami.
My również świętujemy okrągłą 20 rocznicę członkostwa w Unii Europejskiej. To właśnie dzięki polskiemu członkostwu możemy podróżować, poznawać nowe kraje, nowych ludzi, uczyć się. Dzięki programowi Erasmus+ odwiedziliśmy już: Belgię, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Grecję, Szwecję Finlandię, Irlandię, Maltę, Austrię,a kolejne kraje już na nas czekają. Jeśli chcesz powspominać, jak wyglągały nasze kontakty unijne, to zpraszamy na fb pod datą 2.05.2024.
"Poetycki zwierzyniec" - konkurs recytatorski
Jak co roku nasza szkoła zaprosiła do udiału uczniów z tyskich szkół na Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas I - III, tym razem pod hasłem „Poetycki zwierzyniec". Wcześniej w szkołach odbyły się eliminacje wewnętrzne. Z bibliotek zostały wypożyczone zbiory poezji dziecięcej, których tematyka oscylowała wokół życia zwiarzat. Do jury zostały zaproszone nauczycielki, które chętnie powróciły w mury swej niedawnej pracy zawodowej. Choć literatura dziecięca jest dość dobrze znana i utrwalana, niektóre utwory mogły widzów zaskoczyć. Podziw budziła interpretacja i ekspresja naszych aktorów. Stres rozładowywały zabawy inicjowane przez naszego wodzireja, a poczęstunek po recytacjach pozwolił nawiązać nowe znajomości i złapać lekki oddech. Dziękujemy Rodzicom i Radzie Rodziców, którzy sponsorowali nagrody dla wszystkich uczestników. Gratulujemy wszystkim aktorom, zapraszamy za rok do podjęcia kolejnego tematu recytatorskich interpretacji. Więcej czytaj na fb 26.04.2024.
"Drzewo życia" - konkurs
Zatruwamy powietrze, wodę i ziemię. Niszczymy oazy, wycinamy lasy, eksploatujemy złoża. Ziemia umiera. Najwytrwalsza w walce z naszymi błędami jest sama przyroda, która się broni, odbudowuje,regeneruje i daje nam szansę na przedłużenie egzystencji. Symbolem przyrody i jej determinacji w walce o przetrwanie jest „drzewo“. Drzewo które jest symbolem odradzania się przyrody. Piękno tego wytworu natury jest tak bogate i niezaprzeczalne, że zaproszono młodych artystów do MDM nr 2 o przedstawienie swojej wizji drzewa życia. Wobec wielu talentów uczniów naszej szkoły, również i oni przedstwili ciekawe pomysły i interpretacje tematu. Wiele prac zostało docenionych za walolry artystyczne, a na uroczystym spotkaniu mozna było wymienić się przemyśleniami i opiniami na temat dzieł. A nasi wizjonerzy, to: Oliwia Bałuch, Amelia Zborowska, Mateusz Janikowski, Olha Savenko, Tola Skiba, Wiktoria Jagiełka.
Światowy Dzień Języka Angielskiego
Język angielski to jeden z najważniejszych języków urzędowych świata. Jest też oficjalnym językiem wielu międzynarodowych organizacji, jak NATO, EU czy ONZ. To język nowojorskiej giełdy i światowej giełdy towarowej. To oficjalny język najlepszych światowych uniwersytetów i korporacji. Jest to też język kina, sztuki i rozrywki. czy wiesz, w ilu krajach mówi się po angielsku? Angielskiego używa się jako oficjalnego lub półoficjalnego języka w 60 krajach świata. A w jakich krajach mówi się po angielsku? Nie musisz ich zapamiętywać, ale warto wiedzieć coś na ten temat. Przez cały tydzień nauczyciele z uczniami zgłębiali ten temat, poznawali historię języka i uświadamiali sobie jego znaczenie dla swobodnej komunikacji, dla poznania innych kultur i zwyczajów oraz swobodnego podróżowania. O szczegółach dowiesz się z fb.23.04.2024.
Dzień Książki
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. nie zapominamy o książkach, nie zapominamy o celebrowaniu tego dnia. W tym dniu uczniowie poznawali tajniki powstawania książki, czytali je na przerwach, wykonywali zakładki tematyczne oraz plakaty propagujące święto książki. 23.04.2024.
Dzień Ziemi
Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – znamy jako akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi w szkole chcą uświadomić i pzypomnieć uczniom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Szeroko zakrojona akcja w szkole miała spektakularny oddźwięk na zajęciach w świetlicy. Bogate w tresci plakaty poszerzają wiedzę na temat otaczającej przyrody, a przy tym doskonalą umiejętności artystyczne. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych środków eksprezji uświadamiano szkodliwe oddziaływanie odpadów na środowisko przyrodnicze, a koloru zielonego i niebieskiego jako kolory przyjazne środowisku dominowały w tym dniu. Zoraganizowano również wystawę kwiatów doniczkowych, które można było wymienić, podziwiać, przynieść lub po prostu zabrać sobie do domu. 22.04.2024.
III Turniej Tyskich Szkół Podstawowych
Dnia 17 kwietnia nasi uczniowie uczestniczyli w Finale III Turnieju Tyskich Szkół Podstawowych, który kończył wielodyscyplinarne zmagania uczniów klas szóstych rozpoczęte w październiku. Swoją obecnością w tym wyjątkowym dniu zaszczycili przedstawiciele Patronów Honorowych Turnieju: Pani Dorota Gnacik, Dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach, Grzegorz Studniarz, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta oraz Barbara Konieczna i Michał Kasperczyk z Rady Miasta. Wspólne emocje z uczestnikami przeżywali także Dyrektorzy Szkół biorących udział w Turnieju. SP 18 znalzł się na III miejscu w finale. Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy reprezentowali szkołę na poszczególnych etapach, oraz nauczycielom, którzy wspierali uczniów podczas przygotować i konkurencji.